AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Telekomünikasyon sektöründe rekabet kızışıyor

Elif Akın

Ankete katılan operatörlerin yüzde 26’sı sürdürülebilir büyüme için en önemli önceliğin abone kaybını azaltmak olduğunu, yüzde 21’i ise karlı aboneleri rakiplerden kendi firmalarına çekmeye odaklandıklarını söyledi.

Kâr marjlarını artırmak için takip edilen diğer stratejiler arasında yüzde 19 oranında operasyonel verimliliğin artırılması ve yine yüzde 19 oranında mevcut müşterilere ek ürünler satmak yer aldı. Katılımcıların yüzde 15’i ise borçluların ve sahtecilerin yarattığı kayıpların minimize edilmesine odaklandıklarını belirtti.

Ankete katılan operatörlerin yüzde 30’u abone yaşam döngüsünün her aşamasındaki kararların kalitesini artırmanın, işletmelerine en fazla faydayı sağlayacağını, yüzde 22’si bunu başarabilmek için müşterinin tekilleştirilmesi gerektiğine inandıklarını söylerken, yüzde 28’i abonelerinin potansiyel değerini daha iyi anlayabilmek için daha fazla harici veri kullanma ihtimalleri olduğunu belirtti.

Experian Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Cenker Özhelvacı ise şunları söyledi:
“Avrupa’nın en kârlı telekomünikasyon abonelerini kapma yarışı oldukça kızışmış durumda. Hedeflenecek yeni abone sayısının az olması nedeniyle, sürdürülebilir büyüme için operatörlerin her zamankinden daha fazla karlı müşterileri rakiplerden alıp kendi taraflarına çekmeye ve en değerli müşterilerini de kaybetmemeye çalıştıklarını görüyoruz.”
Operatörlerin veri açısından bir altın madeninin üzerinde oturduklarına da dikkat çeken Özhelvacı, “Ellerindeki veriler, harici verilerle harmanlandığında, abonenin portföy kârlılığına katkısı ve bu katkının ileride ne yönde değişebileceğine dair değerli bilgiler elde edebiliyor ve bu sayede aboneler hakkında daha iyi kararlar alabiliyorlar” dedi.

Özhelvacı, anketin Experian’ın Roma’da Haziran ayında düzenlediği Uluslararası Telekomünikasyon Konferansı’nda Avrupa’nın 18 ülkesinden 27 büyük operatörün yönetim kurulu seviyesindeki yöneticileri arasında yapıldığı bilgisini de verdi.

Özhelvacı Experian’ın 1990’ların başında yeni nesil mobil operatörlere tüketici bilgi hizmetleri ve online başvuru sistemleri sunmaya başladığından bu yana telekomünikasyon sektörü ile çalışmalarını sürdürdüğünü de hatırlattı. Özhelvacı ayrıca “Bu alanda önemli oranda gelişme kaydeden Experian, günümüzde 100’den fazla uluslararası telekomünikasyon operatörüne yeni abone hedefleme, abone kazanımı ve müşteri ilişkilerinin yönetimi konularında yardımcı oluyor” dedi.