ARGE 250


Televizyonun Fendi Sinemayı Yener Mi?

Televizyonun fendi sinemayı yener mi?
Barış Soydan

ABD’de 2011 yılında satılan sinema bileti sayısı bir önceki yıla göre 40 milyon daha azdı. Şimdilerde ise ülkede sinemaya katılım oranı 1996’dan beri en düşük noktaya geldi.

Yapımcılar bu düşüşün nedenini her ne kadar ABD’nin kötü giden ekonomisine bağlasa da, tüketicinin seçme alışkanlıklarında yaşanan köklü değişim, sinema sektörünü derinden etkiledi ve bir süre daha etkileyeceğe benziyor. Zira dijital çağın çok daha seçici olan tüketicisi, artık sinema keyfini evde yaşar hale geldi. Kullanıcılara aylık üyelikle ya da talep üzerine film kiralama hizmeti veren NetFlix, VUDU ve Amazon gibi şirketler bu değişimin tetikleyicileri olurken, yeni nesil TV’ler de tüketicinin sinema alışkanlığını kökünden etkiledi.

Yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesiyle gelen ince ekranlı bu TV’ler, izleyiciye adeta sinemadan farksız bir deneyim yaşatırken, internet bağlantısı, içerdiği akıllı yazılımları ve daha sayamadığımız pek çok özelliğiyle tüketiciyi daha çok eve bağladı. Özellikle internet destekli TV’ler, izleyicinin sadece istediği içeriği seyretmesine imkan tanırken, bu keyfe oturma odasının da rahatlığını da ekledi. Hal böyle olunca sinemaya gitmek, özellikle orta kesim için hem masraf hem de ekstra zahmet olarak algılanmaya başladı artık.

Oyun konsolları dahil pek çok platformla etkileşimde olan yeni nesil TV’ler, yarattığı akıllı ekosistemle önümüzdeki dönemde şüphesiz adından daha sık söz ettirecek ve görünen o ki; sinema sektöründe öngörülemeyen gelişmelerin yaşanmasına sebep olacak.