ARGE 250


TEMMUZ'DA EN GÖZDE STARTUP'LAR TURKISHTIME'DA

Barış Soydan

IŞİD tehdidi Türkiye riskini artırıyor
Ekonomi, 2014’ün ilk çeyreğinde beklentiler doğrultusunda yüzde 4.3’lük büyüme kaydetti. Irak ve Suriye'deki istikrarsızlık nedeniyle Türkiye riskinin arttığının düşünülmesi halinde, TL değer kaybedebilir.

Sosyal sorumluluğun haritası
Nielsen’in 60 ülkeden 30 bin kişiyle gerçekleştirdiği araştırma, sosyal sorumlulukta şirketlerin önceliği neye vermesi gerektiği konusunda önemli uyarılar içeriyor.

Irak’ta parlayan inovasyon
Mesajlaşmak için internete girmenin zorunlu olmadığı FireChat, interneti sorunlu veya yasaklı olan ülkelerde yayılmaya başladı.

Turkıshtime'ın ödül gecesi
26 farklı kategoride dağıtılan “Türkiye'nin Een Beğenilen Online Alışveriş Siteleri Ödülleri”, Turkishtime'ın “Türkiye'nin En Beğenilen Online Alışveriş Siteleri” araştırmasına dayanıyor.

“Bioteknoloji büyük fırsat”
Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Başkanı Nezih Barut, “Büyük potansiyelin olduğu sektörde bioteknoloji önemli bir fırsat” diyor.

Zaman odaklı rekabet
Şirketler rekabette kendi kâr marjlarını kısıtlayan fiyat rekabetinden daha çok operasyonel unsurlara yöneldi. Bu unsurlardan en kritiği ise “Hız”…

Enerji, benim için felsefe meselesi
Süzer Grubu'nun üçüncü kuşak temsilcisi Serhan Süzer, son iki yıldır yenilenebilir enerjiye odaklanmış durumda. Aynı zamanda Greenpeace üyesi genç bir yönetici.

Yeni fabrika dokunuşu
Aksaray'ın yıldızı Sütaş ile parladı, Ülker Kahramanmaraş'ı süt ile tanıştırdı, Kalekim fabrikası ile Erzurum'da göç azaldı, yatırım iklimi oluştu.

Anadolu'nun yabancıları
Anadolu'daki KOBİ'ler, stratejik yatırımcının merceğinde. Yatırımcılar, iç ve dış pazarda büyümeye devam eden, üretim maliyetleri ile avantaj sağlayan KOBİ'lerin kapısını çalmayı tercih etti.

Kurumsal mimaride görünmeyen avantajlar
Kâr marjı azalmasının ana nedenlerinden biri de destek hizmetlerine ayrılan kaynaklar konusunu Mag Consulting Yönetici Ortağı Haluk Ziya Türkmen ile konuştuk...

İş makineleri sektörünü kentsel dönüşüm ateşliyor
Türkiye ekonomisinin yüzde 1,2’lik kısmını oluşturan iş makineleri sektörü, 2013’te yüzde 4,3 büyüdü. Bu yıl yatırımlar devreye girdikçe büyüme beklentileri artıyor.

Tanımlanamayan cisim satışa çıktı
Martı kanadını andıran kapılarıyla dikkat çeken otomobil ile motosiklet karışımı Twizy, yüzde 100 elektrikle çalışıyor.