ARGE 250


THY, Lufthansa ortaklığına göz kırpıyor

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, SunExpress’in yapacağı iş modeliyle ilgili Lufthansa’dan THY’ye henüz bir teklif ulaşmadığını belirterek, “Bu iş modelini şu anda Lufthansa modelliyor. THY’ye bu modeli yakın zamanda teklif edeceğini düşünüyorum. Yapacağımız değerlendirmeler neticesinde tavrımızı belirleyeceğiz” dedi.

İngiltere’de yapılan Uluslararası Farnborough Havacılık Fuarına katılan Topçu, soruları yanıtladı. Hurriyet.com.tr'nin haberine göre Topçu,THY ile Lufthansa arasında yapılacağı iddia edilen  işbirliğiyle ilgili soruya şu yanıtı verdi: “THY ile Lufthansa arasında yüzde 50-50 ortak olan bir SunExpress şirketimiz var. 20 yılı aşkındır başarıyla her iki tarafın da yönettiği bir şirket. Şu anda Anadolujet’in operasyonlarının bir kısmını bu şirket üzerinden yapıyoruz. Aynı şekilde SunExpress Türkiye, SunExpress Almanya diye bir şirket kurduk ve şu anda Almanya’da da Almanya SunExpress adında yine bu şirketin aynı ortaklık yapısıyla bir şirketi var. Bize henüz ulaşan bir iş modeli yok ama biz bu konuya kazan-kazan prensibiyle bakıyoruz. Eğer THY’nin aleyhinde olmayacak bir durum varsa, biz bunu görüşmeye hazır olduğumuzu kendilerine de ilettik.”

THY'ye 'Avrupa'nın en iyi havayolu' ödülü 

Havacılık sektörünün en geniş katılımlı yolcu araştırması Skytrax’te bu yıl THY aralarında Avrupa’nın en iyi havayolu olmak üzere 4 ödül aldı. Farnborough Havacılık Fuarı’ndaki törenle “En İyi Business Class İkram Servisi”, “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ve “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ödülleri THY’nin oldu.