ARGE 250


TİB engeline takılan Google Plus açıldı

Twitter ve YouTube’un kapatılmasının ardından Google’ın sosyal ağı Google Plus’a Telekomunikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kararıyla konulan idari tedbir sonrası siteye erişim engellendi. Kapatılmanın nedeni kullanıcılar tarafından anlaşılamazken, ilerleyen saatlerde TİB, Google Plus’ın internet servis sağlayıcıları ile gerçekleşen teknik nedenlerden ötürü kapatıldığı açıklandı. TİB'den yapılan açıklamada, Google Plus internet servis sağlayıcılar ile TİB arasında yaşanan teknik sorun nedeniyle kapatıldığı, twitter ve Youtube'da olduğu gibi içerik nedeniyle idari tedbir kararı uygulanmadığı belirtildi. TİB'in çalışmaları sonucu siteye erişim TSİ 11.00 itibarıyla tekrar sağlandı.

Sabah saatlerinde, siteye erişmek isteyen kullanıcılar, DNS ayarlarını değiştirmediyse ya da VPN uygulamalarını kullanmıyorsa, sitenin ana sayfasında şu uyarıyla karşılaşıyordu:

"5661 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (plus.google.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 10/06/2014 tarih ve 490.05.01.2014.-113227 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”