ARGE 250


Ticaret savaşında cepheler belirlendi!

Turkishtime Dergi

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari savaşta cepheler belirlendi. ABD, Çin'in savunma, teknoloji, havacılık ve otomotivini hedef aldı. Çin'in ise Trump'a oy desteğinin yüksek olduğu bölgeleri, tarım ve emtiayı hedef aldı. Ticaret savaşında bir sonraki hamlenin ABD'den gelmesi bekleniyor.

Kısa bir süre öncesine kadar senkronize büyüyen küresel ekonomide görünüm değişiyor, ihracatçıların işi zorlaşıyor. Dünya ekonomisinin zorluklarla boğuştuğu bir dönemde ABD yönetimi, Çin ile daha önce varılan anlaşmaları yok sayarak 50 milyar değerindeki Çin menşeli ürünlere yüzde 25 ek vergi uygulama kararı aldı. Çin’in yanıtı gecikmedi; Pekin de yaklaşık 50 milyar değerinde ABD menşeli 659 ürüne yüzde 25 ek vergi getireceğini açıkladı. Çin’in misillemesi sonrasında ABD’nin ‘100 milyar dolarlık ikinci bir vergi dalgasına hazırlandığı belirtiliyor.

Ekonomistlere göre ticari çekişmede soru ‘ticaret savaşında kimin kazanacağı’ değil, ‘kimin daha çok kaybedeceği’ olacak. Çin’in ABD’ye bağımlılık düzeyinin geçen yıllar içinde azaldığını savunan analistler Çin’in misillemesinin ABD’de özellikle tarım ve uzay-havacılık gibi hayati sektörleri vurabileceğini belirtiyorlar.

İlk aşamada 800 ürüne 34 milyar dolarlık vergi getirilecek. Çin'in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan listede, nükleer reaktörler, gaz türbini, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, fırınlar, ticari bulaşık makineleri, 1500 cc ve 3000 cc binek otomobiller, otomotiv yedek parça, bilgisayar işlemcileri, hafıza çipleri gibi yaklaşık 1100 farklı ürün bulunuyor. Listedeki yaklaşık 800 ürün 6 Temmuz 2018'den itibaren yüzde 25 ek gümrük vergisine tabi tutulacak. Bu ürünlerden toplanacak vergiler 34 milyar doları bulacak. Geri kalan 16 milyar dolarlık vergilerin uygulanacağı yaklaşık 300 ürüne yönelik inceleme sürecinin ise devam ediyor.

Pekin yönetimi, 50 milyar değerinde ABD menşeli 659 ürüne yüzde 25 ek vergi getireceğini açıkladı. Pekin yönetiminin misilleme listesi, viski, puro, tütün, dana eti, plastik, buğday, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler, otomotiv, hava araçları ve soya fasulyesi gibi ürünleri kapsıyor. 6 Temmuz'dan itibaren 36 milyar dolarlık 545 ürüne vergiler yürürlüğe girecek. Daha sonra uygulamaya girecek 16 milyar dolarlık ek vergi listesinde sürpriz bir şekilde enerji ürünleri de bulunacak. Çin'in Amerikan petrolü, doğalgazı, kömürü, bazı rafine petrol ürünlerine ve tıbbı cihazlarına vergileri artıracağı belirtiliyor.