Turkishtime AR-GE 250


Trump'tan, Dünya Sağlık Örgütü'ne ve Çin'e eleştiri

Kurtuluş Öztürk

ABD başkanı Trump, yaptığı açıklamada Dünya Sağlık Örgütü'nün durumu berbat ettiğini ve ABD'nin artık DSÖ'ye kaynak sağlamayacağını duyururken, "Çin kaynaklı virüsü bize yanlış aktardılar" dedi

Trump dün yaptığı açıklamada, büyük oranda ABD'nin finanse ettiği DSÖ'nün süreci batırdığını belirtti. Kendilerine Çin uçuşları için bir problem olmadığını söyleyen ama kendisinin bu hatalı öneriyi reddettiğini belirtti.

Beyaz Saray'daki günlük koronavirüs brifingi sırasında, “DSÖ'ye harcanan parayı şu an bloke edeceğiz, bunun üzerinde kararlıyız ve durumun nereye gideceğini göreceğiz,” dedi. Trump, organizasyonu virüsle yüzleşmede yeterince agresif olmamakla suçladı. “Yanlış dediler. Hep yanlış diyorlar.. ” dedi.

Aslında, DSÖ krizin ilk günlerinde, haftalar önce alarm çanlarını çalmıştı. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri ise DSÖ'nün bu açıklamasından bir gün sonra "Halk Sağlığı Acil Durumunun Açıklanması" raporunu “Uluslararası Endişe Verici Acil Durum” koduyla paylaşmıştı .
Kayda değer bir bilgi olarak, 8 Nisan 2020 itibarı ile ABD eyaletleri arasında havayolu yolcu taşımacılığı halen devam ediyor, herhangi bir kısıtlama yok.

Kaynak: New York Times