ARGE 250


Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı büyüyor

Samet Öztürk

Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı 2012 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 13,7'lik büyüyerek, 6,2 milyar liralık ciro değerine ulaştı.

GfK Temax tarafından açıklanan 2012 yılının ikinci çeyrek bültenine göre, bu yılın ikinci çeyreğinde tüketici teknolojisi ürünleri pazarı yükselen trendini korumaya devam etti.

Küçük ev aletleri sektörü de ikinci çeyrekte yüzde 21,8 oranında pozitif bir eğilim göstererek 649 milyon lira ciroya ulaştı. Bu çeyrekte, Anneler ve Babalar Günü satışlara katkı sağladı ve çoğu ürün grubu tarafından çift haneli pozitif büyüme sağlandı. Süpürgeler ve ütüler sektör büyümesine en yüksek katkı sağlayan ürün grupları oldu.

-Büyük beyaz eşya ve bilgi teknolojileri sektörleri

2012 yılının ikinci çeyreğinde, tüketiciler büyük beyaz eşya sektöründe toplamda 1,6 milyar lira harcadı. Çeyreksel kıyaslamalara göre sektör sadece yüzde 3 oranında büyüme gösterirken, sektörde son dönemlerde, üretici ve tüketiciler tarafından daha fazla odaklanılan enerji verimliği, önemli bir rol oynamaya devam etti. Bu yılın ikinci çeyreğinde evlilik sezonun başlaması da sektör üzerinde önemli bir etki yaratırken, fırınlar dışında bütün büyük beyaz eşya ürünleri pozitif büyüme elde etti.

Bilgi teknolojileri sektörü de 2012'nin ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla cirosal olarak yüzde 3 oranında bir yükseliş göstererek, 963 milyon lira pazar değeri kaydetti, ilk yarı yıl toplamında ise 2,03 milyar liralık büyüklüğe ulaştı. Tabletler, bu çeyrekte de devam eden büyümesi ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla 5 katına varan cirosal büyüklük ile sektörün diğer kategorilerindeki küçülmeyi telafi ederken, sektörün bu çeyreği pozitif yönde bitirmesine en büyük katkıyı sağladı. Tüketicilerin tercihlerinin tablet bilgisayarlardan yana olmasından negatif etkilenen netbook ise hızla küçülmeye devam etti.