AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Sosyal şirkete CCO gerek

Ersin Kaplan

İş yapma süreçlerinde takım çalışması e-mail kalıbından kurtuluyor. Ancak bunu koordine edecek iş modeli ve yöneticiye ihtiyaç var.

Yönetim katları ve işletme okulları koridorlarında şu sıralar tek bir sözcük fısıldanıyor: “Collaboration” yani işbirliği. Collaboration aslında yeni bir iş yapma biçimini ifade ediyor. Bulut bilişimin gelişmesi, sosyal medyanın yükselişi şirketlerin çalışma düzenini yavaş yavaş değiştiriyor. Tüm dünyayı sarsan sosyal medya şirketlerin çalışma metotlarına da uygulanmaya başladığında yavaş yavaş “sosyal şirket” ortaya çıkmaya başladı. Peki sosyal şirket ne ifade ediyor?

En basit anlatımla şirket içi oyuncuların işbirliği ve koordinasyon için e-mail ile sınırlı kalmaması anlamına geliyor. Bunun için ise şirket içi “collaboration” modelleri oluşturuluyor. Şirketler harıl harıl kendine özgü sosyal medya sistemleri ortaya çıkarıyor. Bu çaba ABI Research’ün araştırmasına göre 1 milyar dolarlık bir sektörü ortaya çıkarmış durumda. Aynı araştırma şirketi ‘collaboration’ sektörünün 2016’da 3,5 milyar dolara çıkmasını bekliyor.  Ancak bunu şirkete özel basit bir bulut bilişim ya da sosyal medya sistemi kurulmasına indirgememek gerek. Özellikle yönetim anlayışları ve C süitinin yapısını da değiştirecek bir değişim ‘collaboration’.

Bu değişimi gören Harvard Business Review yeni bir yönetim pozisyonu fikrini, Chief Collaboration Officer’ı iki sene önce ortaya atmıştı. Bu pozisyonu ortaya atan yazarlar Morten Hansen ve Scott Tapp, bu görevin İK ya da CIO’nun liderliğinde yapılabileceğini belirtmişti. Ancak collaboration modeli pratikleri giderek karmaşıklaşıyor. İnovasyon ekipleri arasındaki koordinasyon bile bu yönetim pozisyonunun görev tanımları arasına girmeye başlıyor. Hal böyle olunca CCO’nun yeni bir model ile C süitinde tanınması gündemde. Ancak Türk şirketleri de collaboration modelinde henüz geç kalmış sayılmazlar. Çünkü ABD’de bile CCO unvanında yöneticiye sahip tek bir şirket var, o da finansal hizmetler sunan The Motley Fool. Ancak yakın bir gelecekte herkes bu pozisyonu konuşur olacak. Çünkü stratejiler de inovasyon da sosyalleşmeye başladı.