OSB Yıldızları Araştırmması


Türk girişimcilere ABD ve Kanada’dan davet var  

Barış Soydan

Turkishtime özel röportaj

Yeni Bir Hayat, adı üzerinde yurtdışında yeni bir hayat kurmak isteyenlerin rehberi. On beş yılını, büyük bölümü profesyonel yönetici olarak yurtdışında geçiren Şevki Akaydın tarafından dört yıl önce kurudu. Benzerlerinden farkı, çok geniş bir yelpazede hizmet vermesi. ABD, Kanada, İngiltere gibi ülkelere yatırımcı veya girişimci olarak gitmek isteyenlere de danışmanlık yapıyor, bu ülkelerde doğum yapmak ya da tedavi görmek isteyenlere de. Turkishtime okurları açasından Yeni Bir Hayat’ı önemli kılan özellik, yatırımcı ve girişimci kategorilerinde göçmenlik hakkı alanındaki uzmanlığı.

500 bin dolar yatırımla ABD’den, 800 bin Kanada doları ile ise Kanada’nın Quebec eyaletinden göçmenlik hakkı alınabiliyor. Girişimciler için aynı hak ABD’de 150 bin dolarla, Kanada’da ise 100 bin Kanada doları ile kazanılıyor. Üstelik, yatırımcılar ve girişimciler için, bu ülkelerde kesintisiz yaşama zorunluluğu da yok. Bir ayağınızın bu ülkelerde bulunması yeterli. Yatırımcı kategorisinde yer almak için fabrika kurmanız da gerekmiyor; ABD’nin devlet tahvillerine yatırım yapmanız yeterli oluyor. Girişimci olarak başvurmak için de mağaza açma planı kafi. Akaydın, bu ülkelerle iş yapan birçok Türkiyeli iş insanının, mevzuatı bilmediği için temsilcilik vizesi almakla yetindiğini söylüyor. Yeni Bir Hayat, bu ülkelerle iş yapan şirketlerin hissedarlarına uzun vadede vatandaşlık getirecek yolu açıyor.

Öte yandan Kanada’nın start-up girişimcilere yönelik bir programı da var. Bu program kapsamında, yenilikçi iş fikirleri bulunanlar bu ülkeye göç başvurusu yapabiliyorlar. Yenilikçi iş projeleri melek yatırımcı fonlara sunuluyor. Bu fonlardan birinin 75 bin dolarlık destek sağlaması durumunda, start-up girişimci aynı zamanda Kanada’ya göçmen olarak kabul edilmiş oluyor...