ARGE 250


Türk mucitlerden önemli başarı

Samet Öztürk

Cenevre Uluslararası İcatlar Fuarı'nın 41'incisine katılan üç Türk mucit dört ödül kazandı.

Palexpo Sergi Merkezi'ndeki fuarda medikal dalda "şişirilebilen kulak tıkacı" adlı buluşunu sergileyen Hamit Kanuni Kuralkan, bu dalda birincilik ödülünü aldı.

Buluşunun özellikleri hakkında bilgi de aktaran Kuralkan, özellikle ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde insanların kulaklarını sudan korumasına dönük, kulak kanalının şeklini alan teknolojik bir kulak tıkacı yaptıklarını kaydetti.

Medikal kategoride, kemik kırıklarının tedavisinde kullanılan "tel tutucusu" adlı buluşuyla ikincilik ödülünü ve İran Uluslararası Buluşçular Derneği Federasyonu'nun en iyi inovasyon ödülünü alan Dr. Emre Karadeniz, iki ödülle Türkiye'ye dönme gururunu yaşadıklarını söyledi.

Buluşunun özelliklerini de anlatan Karadeniz, "Yöntem, kırıkların tespitinde devrim niteliğinde bir yöntem. Tellerin üzerinden serbestçe ileri giden ama geriye gelmeyen aparatlar bunlar" dedi.
Kırıkların sabitlenmesinde çevre dokuya en az zararla en sağlam tespiti yapmayı amaçladıklarını belirten Karadeniz, sistemin 92 kilograma kadar çekme, 250 kilograma kadar kompresyon kuvvetine dayandığını kaydetti.

Mıknatısların manyetik gücü ile çalışan "manyetik motor" adlı buluşuyla İran Uluslararası Buluşçular Derneği Federasyonu'nun özel ödülünü alan Muammer Yıldız da çok sevinçli olduğunu ve fuarda çok güzel anlaşmalar yaptıklarını söyledi.
Yıldız, makinenin bir an önce piyasaya çıkacağına çok sevindiğini dile getirdi.