ARGE 250


Türk plastik sektörü 2015’te yüzde 10 ihracat artışı hedefliyor

Barış Soydan

Üretim kapasitesiyle Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise yedinci büyük üreticisi olan Türk plastik sektörü, ciddi potansiyel taşıyan Ortadoğu pazarında da yerini sağlamlaştırmanın yollarını arıyor. Türkiye ihracatının lokomotifi kimyadan yüzde 30 ile en fazla payı alan plastikler ve mamulleri, 2014 yılında 5 milyar 729 milyon dolarlık ihracata imza attı. Teknoloji ve kalite olarak plastik üretiminde dünya devleri ile yarışan sektör, Ortadoğu pazarında güçlenmek için kolları sıvadı.

İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği), Türk Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) işbirliği ile Ortadoğu’nun en büyük plastik buluşması olan Arabplast 2015 (Arab International Plastics & Rubber Industry Trade Show and Conference) Fuarı’na bu yıl ikinci kez milli katılım organizasyonu düzenledi.

İki yılda bir düzenlenen Arab Plast Fuarı, 10 - 13 Ocak 2015 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde gerçekleştirildi. Fuarda; İKMİB organizasyonuyla bu yıl 16’sı milli katılım olmak üzere toplam 25 Türk firması yer aldı. Plastik sektöründeki en yeni ürünlerin ve ekipmanların sergilendiği fuarda, Türk plastik firmaları ise ihracatlarını artıracak yeni iş bağlantıları kurmanın yollarını aradı.

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Ortadoğu’nun en büyük plastik buluşmasına ikinci kez düzenledikleri milli katılım organizasyonundan dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, “Türk plastik sektörü olarak Avrupa’nın yanı sıra Ortadoğu’nun önemli bir oyuncusuyuz. Ortadoğu’da yaşanan tüm istikrarsızlığa rağmen bu bölge kimya ve plastik sektörleri açısından önemli bir potansiyel sunuyor. Plastik mamüller ihracatında bir numaralı pazarımız Irak. İran da ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Arabplast Fuarı ile firmalarımız bu bölgeyi değerlendirme fırsatı yakaladı.” dedi.

Plastikler ve mamullerin kimya ihracatından yüzde 30 pay aldığını da vurgulayan Akyüz, “Son dönemde petrol fiyatlarında meydana gelen değişiklikler sektörümüze olumlu yansıyacaktır. Özellikle Ortadoğu ve komşu ülkelerdeki gerilimin azalmasıyla birlikte ihracatımızda artış bekliyoruz. Plastik sektörünün 2015 hedefi ise ihracatta yüzde 10 artışa ulaşmak.” dedi.