AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Türk şirketleri rotalarını yeni pazarlara çevirdi

Turkishtime Dergi

Yurtdışı yatırımlarına ağırlık veren Türk firmaları radarlarını Güney Afrika, Orta Asya ve Uzak Doğu gibi yeni pazarlara çevirmiş durumda. Kariyer.net’te son bir yılda yurt dışı için toplam 2175 ilanı yayınlandı, bu ilanlarla yaklaşık 8000 kişi için iş fırsatı doğdu. Kariyer.net istihdam endeksi verileri Nijerya, Hindistan, Güney Afrika, Irak, Azerbaycan, Rusya ve Türkmenistan gibi pazarlardaki iş potansiyelinin arttığını ortaya koyuyor.

Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre son bir yılda yurt dışı iş fırsatları, özellikle Nijerya’da 30 kata varan istihdam artışı ile dikkat çekiyor. Nijerya’yı 8 kat artışla Hindistan takip ederken, Güney Afrika 5 kat istihdam artışı ile üçüncü sırada yer alıyor. Çok yeni pazarlarda gözlenen bu yüksek oranlar, üç ülke için toplam 65 iş ilanına ve yaklaşık 300 kişilik istihdam talebine karşılık geliyor. Diğer ülkelerdeki istihdam artışları ise şöyle sıralanıyor; Irak yüzde 280, Yemen yüzde 200, Azerbaycan 151, Rusya yüzde 98 ve Türkmenistan yüzde 53.

En yüksek artışlar en yeni pazarlarda

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, en yüksek artış oranlarının en yeni pazarları ifade ettiğini belirtiyor. Azoz, özellikle Nijerya ve Hindistan’da görülen artış oranlarının birkaç yıl öncesine kadar bu ülkeler için hiçbir istihdam talebi bulunmadığının göstergesi olduğunu söylüyor ve daha yerleşik pazarlarda bu oranların daha düşük gerçekleştiğini ancak daha fazla iş fırsatı bulunduğunun altını çiziyor.

Beyin takımı Türkiye’den gidiyor

Yusuf Azoz, yabancı ülkelerde yatırım yapan şirketlerin yönetim kadrolarında ve kritik beyaz yaka pozisyonlarında yine Türk profesyonelleri görevlendirmeyi tercih ettiğini, mavi yaka kadrolarda ise yerel iş gücünden faydalandıklarını belirtiyor. Azoz, “Yurt dışında iş yapan firmaların özellikle yönetici, mühendis ve mimar kadrolarını Türkiye’den oluşturmaya gayret ettiklerini gözlemliyoruz. Bu da giderek daha fazla beyaz yaka çalışanın yurt dışında görev yapamaya başlaması anlamına geliyor ” şeklinde konuştu.

En fazla iş fırsatı Irak’ta

Irak, uzun süredir Türk firmalarının en çok yatırım yaptığı, dolayısıyla da en fazla istihdam yaratılan ülke. Son bir yılda Irak için Kariyer.net’te yayınlanan iş ilanları yüzde 280 artışla yaklaşık 1.500 kişiye yeni iş fırsatı sağlarken, Azerbaycan’da bu rakam yüzde 151 artışla yaklaşık 500 kişi olarak gerçekleşti. Rusya’da ise yüzde 98 artışla yaklaşık 1.000 kişi için istihdam yaratıldı. Bunlar dışında son yıllarda havacılık yatırımlarıyla dikkat çeken Hindistan ve inşaat yatırımlarının hız kazandığı Türkmenistan da dikkat çekici artışlar sergiliyor.

İnşaat ve enerji sektörleri başı çekiyor

Yurt dışı iş fırsatlarında inşaat, altyapı, proje taahhüt sektörleri büyük farkla liderliğini korurken, bunu hemen enerji sektörünün takip etmesi dikkat çekiyor. Ayrıca havacılık, gıda ve otomotiv de son bir yıl içinde istihdam hacmini artırmış görünüyor.

En çok mühendis aranıyor

Yurt dışındaki iş fırsatlarının mühendislik pozisyonlarında yoğunlaşması dikkat çekiyor. En çok aranan pozisyonlar makine mühendisi, proje müdürü, şantiye şefi, elektrik mühendisi, planlama mühendisi, inşaat mühendisi, topograf, mimar, harita mühendisi olarak sıralanıyor. Bunun dışında tekniker ve teknisyenlere de yoğun talep bulunuyor.