ARGE 250


Turkcell Superonline, ilk çeyrek gelirlerini yüzde 59,2 artırdı

Turkishtime Dergi

Turkcell Superonline 2012 yılının birinci çeyreğinde gelirlerini bir önceki seneye göre 91,1 milyon TL’den 145 milyon TL’ye yükseltti. Böylece, 2011 yılının ilk çeyreğine göre gelirleri yüzde 59,2 oranında artırmış oldu.

2008 yılından bu yana toplam 1,4 milyar TL yatırım yapan Turkcell Superonline, yaklaşık 1,1 milyon haneye fiber internet hizmeti verebilir hale geldi. Turkcell Superonline’ın fiber internet abone sayısı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 91 artarak 307 bine yaklaştı. Turkcell Superonline, yıllık bazda hane segmenti gelirlerini büyüyen abone bazı sayesinde yüzde 92 artırırken, kurumsal segmentte ise gelirlerini yüzde 105 oranında yükseltti.

Turkcell Superonline’ın AVFÖK (EBITDA) marjı ise, daha karlı olan data gelirlerinin büyümesi sayesinde geçen yılın aynı dönemine oranlar 4,1 puan artış ile yüzde 20,1 olarak kaydedildi. Ayrıca, Turkcell Superonline üst üste iki çeyrekte pozitif net kar kaydetti. 2012’nin birinci çeyreğinde Turkcell Superonline’ın Turkcell’in transmisyon giderleri içindeki payı artan sinerjinin sonucu olarak yüzde 74’e ulaştı. Grup dışı gelirlerinin payı ise yüzde 69,2 olarak gerçekleşti.

İlk çeyreğe ilişkin açıklama yapan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan; “2008 yılından bu yana yaptığımız yatırım miktarı 1,4 milyar TL’ye ulaştı. Eve kadar fiber internet yatırımlarımız Türkiye’yi G20 ülkeleri arasında bir sıra yükselterek İtalya’nın önüne yedinciliğe yerleştirdi. Fiber illerine yenilerini ekleyerek Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamayı sürdüreceğiz.” dedi.