AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Turkcell ve Avea: Trafik bilgilerinin silinmesi yönünde talimat gelmedi

Son dönemde bazı basın organlarında iletişim trafik bilgilerinin kayıtlarının silindiğine yönelik iddiaların gündeme gelmesi üzerine GSM operatörlerinden art arda açıklamalar geldi. GSM Operatörleri, iletişim trafik bilgilerinin silinmesi yönünde bir talimat geldiği bilgisinin doğru olmadığını savundular.
Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'den yapılan açıklama şöyle: "Türkiye’de haberleşmenin ve kişisel bilgilerin güvenliği ve gizliliği, Anayasamız, ilgili mevzuat ve BTK düzenlemeleri ile korunmaktadır. Şirketimiz de bu yasal düzenlemelere uygun olarak hareket etmektedir.
Bu kapsamda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) dün yaptığı açıklamada da belirttiği üzere, tarafımıza ilgili otoritelerden trafik bilgilerinin silinmesi yönünde bir talimat gelmediğini kamuoyuna saygıyla duyururuz."
Avea da açıklama yaptı
Konuya dair Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.'den gelen açıklama ise şu şekilde: "Son dönemde basın yayın organlarında yer alan, GSM operatörlerinden bir kısım iletişim trafik kayıtlarının silinmesinin talep edildiği yönündeki iddialara istinaden kamuoyunu bilgilendirmek isteriz.
Şirketimize bu kapsamda herhangi bir talep ulaşmamış olup bu yönde bir işlem de gerçekleştirilmemiştir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da, böyle bir talebin olmadığı yönünde, dün bir duyuru yaparak konuya açıklık getirmiştir.
İletişim trafik kayıtlarının yasayla belirlenen çerçeve içerisinde tutulması ve saklanması yükümlülüğü, şirketimizce her zaman olduğu gibi hassasiyetle yerine getirilmektedir.
Konuyu bilgilerinize sunar, ilgi ve hassasiyetiniz için teşekkür ederiz."