ARGE 250


Turkcell’den Rekor Çeyrek ve Yarıyıl Geliri

Zehra Tike

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2012 yılı ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup gelirleri, %37 oranında büyüyen grup şirketleri ve Türkiye’de yıllık %6 büyüyen mobil ses gelirlerinin katkısıyla 2,56 milyar TL olarak gerçekleşti. Konsolide gelirlerini yıllık bazda %13 oranında büyüten Turkcell, böylece son üç çeyrek üstüste çift haneli gelir artışı sağlamış oldu. Grup AVFÖK’ü, bir önceki yıla kıyasla %8 büyüyerek 779 milyon TL’ye yükselirken, 2012 ikinci çeyrek net karı 534 milyon TL oldu. Turkcell’in 2012 ilk yarıyıl gelirleri de %13 artışla 4,9 milyar TL oldu ve tüm yarıyıl gelirleri içerisinde en yüksek seviyeye ulaştı.

Turkcell’liler daha uygun fiyatlarla daha çok konuştu

Turkcell’in faturalı abone sayısı bir önceki çeyreğe göre 600 bin artışla 12,6 milyona ulaşırken toplam abone sayısı bir önceki çeyreğe 200 bin artışla 34.7 milyon oldu. Abone başı aylık ortalama kullanım yıllık %14 artışla 250 dakikaya yükselirken, Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) ise mobil internet gelirlerindeki artışın da etkisiyle bir önceki yıla göre %6 oranında artarak 20,7 TL oldu.

Turkcell T serisi telefon satışları 500 bini aştı

Turkcell’in 2012’nin ikinci çeyreğinde mobil internet gelirleri yıllık %44 oranında artarak 240 milyon TL oldu. Bu artışta yıllık bazda %71 (2 Milyon adet) artarak toplam 4,8 milyona ulaşan şebekedeki akıllı telefon sayısı etkili oldu. En zengin cihaz portföyüyle akıllı telefon satışlarında lider konumda bulunan Turkcell İletişim Merkezleri bu başarıya büyük katkı sağlarken mobil genişbantı Türkiye’ye yayma vizyonu ile pazara sürülen Turkcell markalı T serisi akıllı telefon satışları 500 bini aştı. Turkcell kısa süre önce lanse edilen Turkcell MaxiPLUS5’in yanı sıra iş dünyası için tasarlanan Turkcell MaxiPRO5’i de yakın zamanda müşterilerinin beğenisine sunacak.

Turkcell 3G 3 yaşında

3G’nin lanse edildiği 2009 Temmuz ayından bu yana geçen zamanda toplamda 22,5 milyon kayıtlı aboneye ulaşan Turkcell, 3G şebekesi üzerinde toplam 54340 TeraByte (yaklaşık 12 milyon DVD) büyüklüğünde data alışverişi taşıdı. Mobil internet trafiği 3G’nin henüz Türkiye’ye gelmediği 2009’un ikinci çeyreğine kıyasla 2012’nin ikinci çeyreğinde 69 kat artarken abone başı mobil internet kullanımı yaklaşık 32 katına çıktı. Aynı dönemde kullanılan MB başına birim fiyatlar ise %94 oranında azaldı. Böylece Turkcell 3G aboneleri 32 kat fazla bilgiye çok daha uygun fiyatlar ve çok daha büyük hızlarla ulaştılar.

Turkcell Superonline ve Ukrayna life:)’tan örnek performans

Turkcell’in yurtiçindeki ve yurtdışındaki iştirakleri başarılı performansa önemli katkılar sağlamaya devam etti. Türkiye’yi saniyede 1000 Mb hızlı fiber internet ile tanıştıran Turkcell Superonline 2012’nin ikinci çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda %55 artırarak 162 milyon TL’ye

yükseltti. Türkiye’nin “ışık hızında” fiber internet hizmeti sunan ilk ve tek operatörü olan Turkcell Superonline’ın fiber internet abone sayısı da 342 bine ulaşırken Turkcell Superonline’ın sunduğu 1000 Mbps hızla Türkiye, internet hızında dünyada ilk sırada yer aldı. 7,4 milyon aktif abonesiyle Ukrayna’nın en yenilikçi operatörü olan life:) gelirlerini %13 artırarak son 5 çeyrektir üst üste %25’in üzerinde AVFÖK marjı gerçekleştirmeyi başardı. Ayrıca Ukrayna life:) ilk kez pozitif VFÖK elde ederek de örnek bir performansa imza attı.

 

Ciliv: Türkiye’ye yatırıma devam…

Turkcell’in 2012 ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “2012 yılına güçlü bir başlangıç yapan Turkcell Grubu yılın ikinci çeyreğinde de çift haneli büyümesini sürdürdü. Bu çeyrekte de 3G ve fiber internet altyapımıza yaptığımız yatırımlar ile daha kaliteli ve daha zengin bir iletişim deneyiminin önünü açmaya devam ettik. Turkcell olarak müşterilerimize en iyi deneyimi sunmak, onların memnuniyetini en üst düzeyde tutmak ve onlara daha yakın olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Altyapıdaki üstünlüğümüzü yenilikçi çözümler ve müşteri memnuniyeti ile birleştirerek Türkiye’ye bireysel ve kurumsal olarak global arenada rekabet üstünlüğü sağlamayı sürdürüyoruz. Bu vizyonla her zaman Türkiye’yi ve faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkeleri ileri taşıyacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Turkcell Final Sunumu