ARGE 250


Turkcell’in projelerine iki dünya birinciliği

irem sertbaş

Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell, tüm dünyaya örnek gösterilen inovatif çözümleriyle ses getirmeye devam ediyor. Turkcell, dün gece Londra’da sahiplerini bulan Global Telecoms Business İnovasyon Ödülleri’nde Ericsson’la birlikte hayata geçirdiği “Anlık Ücretlendirme” ve Neural Technologies ile tasarladığı Bütünsel Risk Yönetimi Projesi’ ile iki birincilik kazandı. Her iki proje de hizmette inovasyon ana dalında ödüllendirildi.

Kuruöz: “Turkcell inovasyon konusunda haklı bir üne sahip”

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “Turkcell inovasyon konusunda haklı bir üne sahip. Ar-Ge ve inovasyon merkezimiz Turkcell Teknoloji’nin en önemli hedefi, Türkiye’de Türkiyeli mühendisler ile telekom sektöründe dünya çapında ürün ve servisler geliştirmek. Ericsson işbirliği ile hayata geçirdiğimiz ve dünyada mobil operatörler açısından bir ilk olan bu proje de bunun en güzel örneklerinden biri. Mutlu ve gururluyuz” dedi.

Erdem: “Türkiye’nin bu konuda öncü olması çok önemli”

Ericsson Türkiye Ülke Müdürü Ziya Erdem, “Ericsson ve Turkcell’in Ar-Ge ve inovasyon merkezlerinin birlikte geliştirdiği ve dünyada ilk kez bir mobil operatör tarafından kullanılan “Anlık Ücretlendirme” çözümü ile kazandığımız dünya birinciliğinden dolayı gururluyuz. Ericsson ve Turkcell globalde yapmış olduğu stratejik ortaklık sayesinde, gerçek zamanlı ücretlendirme ürünlerini Türkiye’de Turkcell'in taleplerine göre şekillendirip, tüm dünyadaki müşterilerine sunacak. Türkiye’nin bu konuda öncü olması çok önemli. Daha proje bitmeden, Amerika'dan, Avrupa'dan, Asya ve Afrika'dan birçok operatör, bizim oluşturduğumuz referans yapıyı örnek alarak çalışmalara başladılar. Bu proje sayesinde, bugüne kadar 20'nin üzerinde ülkeden görüşme talebi aldık ve almaya devam ediyoruz.

Ericsson olarak, telekom sektörüne yönelik tasarlanan ve halen kullanılmakta olan çok sayıda teknolojinin geliştiricisiyiz. Telekom teknolojileri ve servisleri alanındaki liderliğimizi, geliştirdiğimiz çözüm ve sahip olduğumuz patentlere borçluyuz.Türkiye’de telekomünikasyon pazarının gelişmesi, operatörlerin büyümesi ve kârlılıklarının daha ileri taşınması adına, hayatı kolaylaştıran, maliyetleri azaltan ve çevrenin korunmasına katkısı olan yeni teknolojiler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Anlık ücretlendirme : Dünyada bir ilk…

Faturalı abonelerin fatura konusunda karşılaşabilecekleri tüm sürprizleri ortadan kaldıran, faturalarda kontrolü ve şeffaflığı beraberinde getiren “anlık ücretlendirme” uygulaması, tüm faturalı abonelere verilen hizmetler için uygulanabiliyor. Gerçek zamanlı kullanıcı uyarı sistemi, hem yurtiçi hem de yurtdışı kullanım belli bir seviyeye geldiği zaman devreye giriyor. Harcama ve fatura miktarı kontrol olanağı içeren sistem dünyada ilk defa bir mobil operatör tarafından kullanılıyor.

İnovatif risk değerlendirmesi

Turkcell’in çözüm ortağı Neural Technologies ile birlikte geliştirdiği, ödül alan diğer projesi de; kar amacı taşıyan dolandırıcılık vakalarının tespiti ve engellenmesi için bütünsel bir risk değerlendirme altyapısı sunuyor. Bu yeni altyapı, riskli müşterinin olduğu kadar bayilerin de birçok parametreye göre risk değerlendirmesini yaparak olası dolandırıcılık vakalarının hızlı ve etkin tespitine imkan sağlıyor.