Turkishtime AR-GE 250


TURKISHTIME ARALIK SAYISI BAYİLERDE

Barış Soydan

YENİ ANAHTAR: RETAILTAINMENT
Eğlence ve deneyim unsuru artık pazarlamanın neredeyse zorunlu dili. Her marka, bu dili öğrenmek zorunda. Tüketiciyi eğlendirerek ve farklı deneyimler yaşatarak pazarlama yaklaşımını anlatan retailtainment (eğlenceli perakende) trendi artık markaların en önemli anahtarı. Online ve offline ortamların birleşmesiyle, trend artık kitleselleşti. Sosyal medya entegrasyonuyla her yeri kaplayan büyük bir “oyun” alanı oluştu.

AVRUPA’DA BİR HAYALET DOLAŞIYOR
Uluslararası kuruluşlardan, siyasetçilerden küresel ekonominin sağlığı ile ilgili karamsar yorumlar geliyor.

YARATICILIK DERSLERİ
Milyarlarca dolar ciro yapan Hollywood kümelenmesinde freelance proje grupları klasik sektörler için de yönetim dersi barındırıyor.

MOBİL TAKSİDE REKABET
Mobil taksicilik, sektörü hızla büyürken bu büyümenin sancıları da hissedilmeye başlandı. Sektör büyüdükçe rekabet de kızışacak gibi…

HIZLI TÜKETİCİLER
Günümüzde tüketici daha sık alışveriş yapıyor, kullanım süresi dolmadan ürün yeniliyor. Artık onlar 'Fast Moving Consumers' yani hızlı tüketiciler olarak tanımlanıyor.

YENİ ÜRÜN = KÂR
Şirketlere pazarda rekabet üstünlüğü sağlayan 'yeni ürünler', ciroda da aynı cömertliği gösteriyor. Ürün geliştirme süreci giderek kısalırken, ürün ve hizmetlerin yaşam döngüsü de her geçen gün hızlanıyor.

ENDÜSTRİ 4.0
Ekonomik ve sosyal değişimler yaratacak, son yılların en güçlü trendi. “Yeni bir ekonomik doktrine ihtiyaç var” diyen endüstri dünyasının duayeni Jan Nahum “endüstri 4.0”ı konuştuk…

ENERJİNİN YENİLİKÇİ ŞİRKETİ
Hidroen ve Mekaen'de HES projeleri için türbin üretimi yapan Era Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Alpay Ünal “Sanayisiz bir ülkenin büyüme şansı yok” diyor.

YÜZDE 100 DİMES
Türkiye'de meyve suyu denilince ilk akla gelen markalardan biri Dimes... Ailenin üçüncü kuşak yöneticisi Dimes CEO'su Ozan Diren, “Ana işimiz daima meyve suyu olacak” diyor.

2. JENERİK DÖNEMİ
Margarine Sana, kağıt mendile Selpak, bulaşık deterjanına Pril, çözülebilir kahveye Nescafe dediğimiz zamanlar geride kalıyor. Ülker, Hayat Kimya, P&G “2. jenerik marka” dönemini başlattılar.

İNOVASYON HAFTASI
4-5-6 Aralık günlerinde Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri kapsamında, İstanbul Kongre Merkezi'nde duayenler İstanbul'da sektörün aktörleriyle buluşuyor.

HALILAR DA AKILLANIYOR
Royal Halı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Taner Nakıboğlu, bir üniversite öğrencisinin kendilerine akıllı halı projesi getirdiğini ve şu anda bu işin Ar-Ge'si üzerine çalıştıklarını kaydediyor.

ZEYTİNYAĞI STRATEJİK BİR ÜRÜN
Komili markasını üreten Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy’a göre, zeytinyağı Türkiye markası için sembol bir ürün olabilir.

FİKİR SOFRASI
Türkiye'nin yeni düşünce platformu “Fikir Sofrası”, Mardin'den Türkiye'ye birlik, beraberlik, ekonomi ve kalkınma çağrısı yaptı.