AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Turkishtime Aralık Sayısı

Turkishtime Aralık
Barış Soydan

ŞİMDİ GÜÇ ‘YENİ TÜKETİCİ’DE

“Bugün hiçbir şirket batmak için çok büyük, başarılı olmak için de çok küçük değil. Kaderinizi belirleyen tek şey, tüketicinizi iyi tanımak. ‘Yeni Tüketici’nin kararlarını nasıl verdiği ve nasıl yaşadığını anlamak ise tüketiciyle anlamlı bir bağ kurmakla mümkün.” Yeni medya ve tüketici davranışları konusundaki görüşleriyle tanınan ünlü danışman Brian Solis’in bu söyledikleri, dijital dönüşüm ve sosyal ağlarların da etkisiyle yeni dönemde aslında “gücün” hiç olmadığı kadar “Yeni Tüketici” de olduğunu gösteriyor. Üstelik bu da yetmiyor, tüketicinin sadece bugün değil, geleceğe dönük eğilimlerini tespit etmek ve onu “yakalamak” için bir adım da önde olmak gerekiyor. Onu  “YENİ” yapan pek çok özellik ve “ESKİDEN” ayıran önemli farkları var. İşte karşınızda YENİ TÜKETİCİ ve ona ulaşmak için ipuçları…

FITCH’İN NOTU CARİ AÇIKTA ALARM DEMEK

Dünya ekonomisinin bu kadar dalgalı ve belirsiz olduğu bir ortamda Fitch’in Türkiye’nin notunu artırması, hem faydalı hem de riskli bir durum arz ediyor.

“YÖNETİCİ ÖZETİNİ” KÜÇÜMSEMEYİN

Küresel şirketi yönetmek veri yönetimi anlamında bir ülkeyi yönetmek boyutlarına ulaştı. Bu boyutlarda verileri rafine edip özetlemek hayati önem taşıyor.

 2020’LERİN TEKNOLOJİLERİ

“Connected 2012 İstanbul” etkinliği, IBM’in vizyonundan bulut bilişim, büyük veri ve analitik çözümlerin iş dünyasına sağladığı fırsatları ele aldı. IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk, etkinlikte yaptığı konuşmada dünyanın dört bir yanında artan iletişim ağlarının yarattığı güçlü değişime dikkat çekti, 5 kritik öneri yaptı.

KOBİ BANKACILIĞI

Türkiye ekonomisinin can damarı KOBİ’ler, kısa zamanda bankaların hedef kitlesi içinde önemli bir yere sahip oldu. Önümüzde dönemde bu işletmeler, bankacılık sektörünün sunduğu finansal destekle daha da büyüyecek.

 “TÜRKİYE’DE UZUN SOLUKLU VE İDDİALIYIZ”

Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin “Stratejimiz doğrultusunda biz oto, konut, ticari işletmeleri kapsayan ‘elementer’ sigortalarda iddialıyız. Türkiye’de bireysel, küçük işletme ve KOBİ’leri hedef olarak seçiyoruz” diyor.

“İŞ HAYATINDA MÜHİM OLAN ERKEN BATMAK”

Bu sözler geçen ay Global Girişimcilik Haftası kapsamında düzenlenen G3 Forumu’nda konuşma yapan Türkiye’nin en büyük işadamlarından Fiba Holding Kurucusu Hüsnü Özyeğin’e ait…

PARA İLE SAADET OLMUYOR!

Bir ülkede milli gelir artışının yüksek olması, o ülkenin refah düzeyinin de yüksek olmasına gelmiyor artık. Bu yüzden kişi başına düşen geliri resmeden GSMH, bir ölçüm aracı olarak uzun süredir topun ağzında!

Dünya devleri karşındaki başarının sırrını genel müdür Orhan İdil anlattı:

HAYAT KİMYA’NIN BAŞARI FORMÜLÜ

“Hemen hemen herkes, benzer kalitede ve benzer fiyatta ürünler üretebildiği için, pazarlamayı kim daha iyi kullanırsa, başarıyı o hak ediyor.”  Bugünün azılı rekabet ortamında, başarı için bu genel tespiti yapan Hayat Kimya Genel Müdürü Orhan İdil, aslında bu sözleriyle Hayat Kimya’nın da başarı formülünü ortaya koyuyor.

EV ALETLERİ KÜÇÜLÜYOR, PAZAR BÜYÜYOR

Küçük ev aletleri pazarında teknoloji ve tasarım konusunda sınır tanımayan markalar, pazara her gün yeni ürünler sunuyor. GfK’nın araştırmasına göre Türkiye’de yılda 3 milyon adet elektrikli süpürge, yılda 2.5 milyon ütü satılıyor. 2 milyar TL büyüklüğe ulaşan sektör her yıl yüzde 15 büyüyor.

LİDERLER LİDERLERİ YETİŞTİRECEK

Yıldız Holding, bünyesinde yeni genel müdür olmuş yaklaşık 200 yönetici ve direktörün uyum ve liderlik becerilerini güçlendirmek üzere “Liderlik Gelişim Programı”nı hayata geçirdi. Program kapsamında yaklaşık 20 yılı aşkın zamandır lider eğiten Linkage’ın “Yüksek Etkili Liderlik Modeli” esas alınıyor.

 Korn Ferry Bölge Başkanı Ruffinen’e göre İK’da en büyük trend:

“ARTIK YETENEK GELİŞEN EKONOMİLERDEN GELİYOR”

Dünyanın en büyük ‘executive head hunter’ şirketlerinden Korn Ferry’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Bernard Zen Ruffinen, internetin sağladığı şeffaflıkla yeteneğin seçebilme özgürlüğün arttığını vurgulayarak “Bu alandaki en büyük trend, yeteneğin gelişen ekonomilerden geliyor olması” diyor.

 TÜRKİYE VE GLOBAL RİSK AJANDASI

Ernst & Young EMEIA Risk Hizmetleri Bölümü Lideri Jonathan Blackmore, disiplinin henüz olgunlaşmamış olmasına rağmen Türk şirketlerinin risk yönetimiyle yakından ilgili olduğunu söylüyor.

DUAYENLERDEN “MARKA DEĞERİ” DERSLERİ

Yakın zamana kadar hep Londra’da düzenlenen ancak iki yıldır İstanbul’u merkez alan “Brand Finance Forum”, yılın en önemli pazarlama etkinliklerinden biri olarak iş dünyasını bir araya getirdi.

“TÜRKİYE’YE GELECEK VW YATIRIMI SKODA OLABİLİR”

Skoda’nın Türkiye planlarını Skoda Türkiye Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu ile konuştuk. Kadirbeyoğlu, “Türkiye’de 2015’de pazarda önemli yer edinmek istiyoruz. Hedefimiz 30 bin satışı yakalamak. İleriye dönük, 100 bin iç satış, 200 bin ihracat ile 300 binlik satış olanaklı” diyor.

YENİ MODA: DİJİTAL VERİ BARTERI  

Özellikle yeni girişimler ve orta ölçekli şirketler için sınıf atlamayı sağlayan dijital veri barterı ABD’de çılgınlar gibi yayılmaya başladı.