ARGE 250


Turkishtime Ekim sayısı bayilerde!

Ersin Kaplan

EKONOMİDE ORTA SINIF İVMESİ
Türkiye'de orta sınıfa son 4 yıllık dönem içerisinde yaklaşık olarak 2 milyon yeni üye katıldı. Bu ivme yukarı doğru devam ediyor… 2018’de hanelerin yüzde 30’u orta sınıf olacak. Orta sınıfın gelişmesi, Türkiye ekonomisine de önemli etkilerde bulunuyor. Yeni tüketim kalıpları edinen orta sınıf, tüketimin istikrar kazanmasına da yol açıyor. Bu yönüyle pek çok sektörü değiştiriyor…

FED FIRTINASI DİNDİ
Geçen ayın dünya ekonomisi açısından en önemli olayı FED’in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımı programı ile ilgili kararıydı.

STARTUP LABORATUVARLARI GELİYOR
Teknoloji sektöründe ürünlerin piyasaya sürülmesi artık sadece haftalar alıyor. Bu hıza yetişmek isteyen startuplar için ‘önce ürün geliştir test et, sonra iş modelini oluştur’ tarzı laboratuvarlar çoğalıyor.

İŞ DÜNYASINI DEĞİŞTİRECEK 50 FİKİR
İş dünyası gelecekte köklü değişimler yaşayacak. Buna ayak uydurmak için bazı fikirlere ihtiyaç var. İşte bugünden görünen iş dünyasını dönüştürme potansiyeli olan 50 fikir.

TEKNO “C” LER
Stratejilere yön veren bilgi ve teknolojiden sorumlu yöneticilerin rolleri değişiyor. CIO'ların artık inovasyondan sorumlu olması, CTO'ların ise dönüşümden sorumlu olması bekleniyor.

“SİLİKON VADİSİ'NDEN ÇIKMAK ŞART DEĞİL”
Avrupa’nın en büyük teknoloji konferansı Web Summit'e bu yıl Türkiye'de sekiz startup katılmaya hak kazandı. Web Summit'in kurucusu Paddy Cosgrave, “Başarılı olmak için Silikon Vadisi'nden çıkmak gerekli değil” diyor.

AÇIK AKADEMİ'DE HEDEF 1 MİLYON
Herkese açık ücretsiz bir uygulama geliştirme okulu olan Açık Akademi, bir buçuk yılın ardından yeni hedeflerle yoluna devam ediyor. Microsoft Türkiye CEO'su Tamer Özmen, beş yıl içinde 1 milyon kişiye uygulama yazdırmayı hedeflediklerini anlatıyor.

ONLİNE SÜPER REKABET
Online alışverişin hızlı tüketim ürünlerinde de önemli bir yükselişe geçmesi, süpermarket zincirlerini de harekete geçirdi. Migros, Carrefour, Happy Center gibi zincir marketler arasındaki mağaza yarışı şimdi online platforma taşındı...

YENİ KRAL: FREEMIUM
İster online ister offline ürün ve hizmetlerde tüketiciye deneyimin belli süreçlerinin bedava yaşatılması demek olan 'freemium', oyun endüstrisinin gelişmesi ve mobil uygulamalarla etkin bir pazarlama silahı haline geldi.

TÜRKİYE 'EXIT'TE DE KÂRLI
2013 yılının ilk dört ayında satın alma ve birleşme işlemleri not artışının da etkisiyle belli bir ivme yakaladı. 2013'ün sekiz ayı geride kalırken Denizbank gibi büyük ölçekli satışlar ilk aylardaki ivmeyi destekledi.

İSTANBUL'UN YILDIZI
TİM eski Başkanı Oğuz Satıcı, 2006 yılından beri hayal ettiği İstanbul’un sembol mühendislik yapılarından biri olacak “Yıldız Projesi”ni gerçekleştirmek için çalışmaları hızlandırdı.

İHRACATÇI GİBİ BANKA
HSBC Kurumsal ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Virma Sökmen, “HSBC Türkiye, Türk şirketlerine verdiği uluslararası büyüme desteğinde 1 milyar TL sınırını aştı” diyor.

TARIMIN SU BABASI
Türkiye tarımında modern sulamanın en önemli isimlerinden biri Jain Sulama Sistemleri Genel Müdürü Abdurrahman Güngör, Türkiye’nin modern sulamayla tarım ve hayvancılık gelirini katlayabileceğini düşünüyor.

‘SU’YA HÜCUM
Dünya üzerindeki su kaynakları tükenirken çokuluslu şirketler, krizi fırsata dönüştürmeyi başardı. Kurulan su borsasında 800 şirketin toplam değeri 2.1 trilyon dolara ulaştı.

FINDIK İYİ GELECEK
Türkiye, 2012 - 2013 sezonunda 300 bin tonun üzerinde fındık ihracatıyla bir rekora imza attı. Fındık Tanıtım Grubu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, ihracat değerinin 1,8 milyar dolara ulaştığını anlattı.

KONGRE'NİN YENİ MERKEZİ TÜRKİYE
Türkiye’nin büyük şehirlerinde birbiri ardına yükselen iş ve kongre otelleri bu yıl 4.5 milyon turist ağırladı. Bunun ekonomiye katkısı 3 milyar dolar.

SAATİN YENİ YÜKSELİŞİ
Türkiye'de ekonominin gelişimiyle birlikte, saatte yeni bir yükseliş trendi başladı. Saat pazarı, geçen yıla göre yüzde 11 büyüme sağladı. Altı-yedi yıl içinde ise iki katına çıkması bekleniyor.

AVRUPA'DA DİPTEN ÇIKIŞ 2014'TE
Beş yıllık ekonomik kriz Avrupa'daki otomotivcileri iyiden iyiye yordu. Frankfurt'ta bir araya geldiğimiz Peugeot Başkanı Maxime Picat, sektörün geleceğini anlattı…