ARGE 250


TURKISHTIME EKİM SAYISI BAYİLERDE

Barış Soydan

ANADOLU'NUN KADINLARI
Temelleri 1950 yılında İzzet Özilhan ve Kamil Yazıcı tarafından atılan Anadolu Grubu, Türkiye dahil 18 ülkede 80 şirket, 61 üretim tesisi ve 29 bine yakın çalışanıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Grubun dümeninde Türkiye iş dünyasının önemli isimlerinden Tuncay Özilhan var. Ama Özilhan bu yolculuğunda yalnız değil, kadınlardan güç alıyor. Abank, Alease, Adel Kalemcilik, McDonald's, Efes Tur ve Anadolu Sağlık Merkezi'nin yönetimi kadınlara emanet...

MAKRO
Yüksek kur, enflasyonu zorlayacak
Büyümeyi yavaşlatan iki temel faktör, iç tüketim ve özel yatırımlardaki zayıflık. Net ihracatın katkısı büyüme rakamlarına yansıdı.

NEXT
Yalın üretimden yalın ofis sürecine
Biriken e-postalar, uzayan amaçsız toplantılar 50 sene sonra 'yalın' kavramını bir kez daha gündeme getirdi. Bu kez fabrikalar için değil ofisler için...

DİJİTAL TREND
Makinelerin yükselişi
Robot sektörü 4 segmentte 15 senede neredeyse kendini dörde katlayacak. BCG’ye göre kişisel ihtiyaçlar için kullanılan robotlar 2025’te 9 milyar dolarlık gelir yaratacak.

YÖNETİM
Özgür genç patronlar!
Aile şirketlerindeki yeni genç kuşak, girişimcilik konusunda bir önceki kuşağı aratmıyor. Pek çok genç isim, şu sıralar “yeni bir Ali Sabancı” örneği olabilmek için aileden bağımsız hayalini kurduğu şirketin temellerini atıyor.

LİDERLİK
Yeni cam tavan 'queen bee' mi?
Aile şirketlerinde kız çocukları yönetime ortak oldukça queen bee'lerin sayısı da artıyor. Bunun aile şirketlerine yansıyan sonucu ise tepe yönetimlerde kadın profesyonellerin dikkat çekecek kadar az olması...

YÖNETİM
Şirket satmak artık itibarlı oldu?
Türk iş dünyasında algı değişiminin yaşandığı konulardan biri de “şirket satmak”. Bir zamanlar, şirket satmak ancak zor zamanlarda düşünülebilen bir gündem iken günümüzde şirketini satabilen patron hem para hem de itibar kazanıyor.

YATIRIM
Herkes limana yanaşıyor
Enerjide yaşanan trafik, şimdilerde limancılık sektöründe yaşanıyor. 10 yılda iki kat daha artış bekleniyor. Fiba, Global, Limak, Kibar Holding sektörün cazibesini gören en yeni oyuncular...

PERAKENDE
Melez perakendeciler kazanacak
E-ticaret büyürken başta gıda tarafında gelenekselin gücü devam edecek. Kazanacak olanlar ise e-ticaret ile gelenekseli birleştiren “melez perakendeciler”.

PAZARLAMA
Konumlama mucizesi
Bazı ürünler ve hizmetler, adeta ikinci baharlarını yaşıyor. Plaklar, mekanik saatler, kitapçılar sadece birkaç örnek… Bu gücün nedeni ise konumlandırma inovasyonu!

YATIRIM
Japon işgali!
Türkiye çok yakında perakendeden sağlığa, eğitimden inşaata, güvenlikten IT'ye kadar hemen her alanda yeni Japon firmaları ile tanışacak. Japonlar, “Önce Türkiye'de sat, sonra bölgeye açıl” stratejisi izliyor.

ELEKTRONİK
TV’den çok daha fazlası
Connected TV döneminin başlamasıyla, TV’ler Smart Home-Akıllı Evleri’nin merkezi olmaya aday… TP Vision Avrupa ve Rusya Ticaret Müdürü Nico Vernieuwe ve TP Vision Türkiye Genel Müdürü Faruk Kocabaş yeni trendleri anlattı.

SÖYLEŞİ
“30 bin işletmeyi yarına hazırlayacağız”
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, “Yarına Hazırım Platformu’yla, ilk etapta Türkiye'deki işletmelerin dijitalleşme endeksini yüzde 75’e çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

YAZARLAR
Volkan AKI
Şerif KAYNAR
Burak AYDIN
Zafer PARLAR