ARGE 250


Turkishtime Eylül 2013

Ersin Kaplan

NONMARKETING
Dünyada ve Türkiye'de bir süredir yeni bir pazarlama trendi gelişiyor. Kısa vadeli satış hedefi içermeyen ama kendi tüketici evrenini, onları bilinçlendirerek, eğiterek, ona değer katarak, adeta iş ortağı gibi çalışarak yaratmayı öngören “Nonmarketing” trendi… Yeni tüketicinin yarattığı bu trend her geçen gün daha fazla şirket tarafından benimsenip yayılıyor.

GELİŞEN PİYASALARDAN PARA ÇEKİLİYOR
ABD Merkez Bankası FED’in tahvil alımını ne zaman bitireceği ve nasıl bir politika izleyeceği ile ilgili belirsizlik Türkiye de dâhil bütün gelişmekte olan piyasalardan para çekilmesine neden oldu.

KASADAN MUTLU AYRILMA DÖNEMİ
Pazarlama dünyası, tüketicinin duygularını tanımlayan yeni bir teknolojik cihazla kasadaki müşteriyi kalbinden fethedecek.

BKM’DEN MOBİL KÜRESEL DEVRİM
Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) Haziran ayında uygulamaya koyduğu BKM Express Mobil, cepten alışveriş ve cepten para transferi özelliğiyle dünyada bir ilke imza attı.

“TÜRKİYE, İPİNİ KENDİSİ KESECEK"
Ekonomist Charles Goodhart, yeni dönemde Türkiye'yi FED'in değil kendi kararlarının daha çok etkileyeceğini belirtiyor.

İNTERNETİN GİZLİ MÜŞTERİSİ
Evlin Uzel'in kuruculuğunda Mayıs ayında hayata geçen Gizligizli.com, şirketlerin gizli müşteri ihtiyacına online çözüm sunuyor.

E-TİCARETİN KADINLARI
Kadınları anlayan kadınlar, özellikle dekorasyon, ev tekstili, kozmetik, moda, bebek ve çocuk giyimi üzerine e-ticarette başarılı işler ortaya koyuyorlar.

10’DA 10’LUK HEDEF
LC Waikiki'nin Genel Müdürü Yenal Gökyıldırım,10 yılda 10 milyar dolar ciro yapan bir şirket olmayı hedeflediklerini söylüyor.

EN HIZLISI SÜPÜRGE
Philips Türkiye Tüketici Ürünleri Genel Müdürü Elvan Özkal, sektörde en hızlı süpürge ve ütünün büyüdüğünü, saç kurutma makinesinin ise küçüldüğünü söylüyor.

MALİYET REKABETİ
Günümüzde fiyat konusunda opsiyonu daralan şirketler, kârlılık için “maliyet rekabetini” ön plana çıkarıyor.

ŞİMDİ AVM KRALI
Özdilek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, yıllarca “Havlu Kralı” olarak anıldı… Şimdi büyüme rotasını AVM ve gayrimenkule çevirdi.

SHOWROOM ETKİSİ
Tüketici, internette araştırma yaparken beğendiği ürünü incelemek için mağazaları “showroom” olarak kullanıyor. “Showroom etkisi” denilen bu olgu, bugünün perakende modelini temelden değiştirmeye aday…

DÖNÜŞÜME ASYA SERMAYESİ
NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, sürecin sektöre önemli bir kurumsallaşma şansı sunduğunu belirtiyor.

YENİ YÖNETİCİNİN 8 HATASI
Yeni atanan pek çok yönetici, göreve geldiği ilk günlerde titrinin verdiği yetkiyle her şeyin sorunsuzca ilerleyeceğini zanneder.

KENDİ REKORUNU KIRACAK
Alfa Romeo, Lancia ve Jeep Türkiye Direktörü Mahmut Karacan, seneye devreye girecek vergi avanatajlı lüks modellerin satışının artacağını söyledi.