AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Turkishtime Haziran Sayısı Bayiilerde

Barış Soydan

15 TÜRKİYE VE DÜNYA EKONOMİSİNE MAKRO BAKIŞ
Ekonomik faaliyetlerdeki durgunluğa paralel bütçe dengesinde bir bozulma söz konusu. Ancak hükümete göre, ilk çeyrekteki olumsuzluklardan kaynaklanan bu sorun geçici.

24 TÜKETİCİNİN BİLİNÇALTINA YOLCULUK
Müşterilere daha fazla seçenek sunmanın satın alma tatminini düşürdüğünü zaman haklı çıkardı. Günümüzün tüketicisi yalın alışveriş sürecini talep ediyor.

40 500 GLOBAL TÜRK’ÜN GÜCÜ GİDEREK ARTIYOR
Turkishtime 500 GLOBAL TÜRK araştırmasında bu yıl en dikkat çeken gelişme Türk yöneticilerin gücünün artıyor olması… En güçlü sektörlerde, en güçlü şirketlerde artık Türk yöneticiler var. Coca-Cola’nın CEO’su Muhtar Kent ve PepsiCo Asya Pasifik Bölge Başkanı Ümran Beba en tepede ve en çok bilinen isimler…

72 SATIN ALMA VE BİRLEŞMELERDE BÜYÜK PATLAMA YAŞANIYOR
2012’nin ilk dört ayında gerçekleşen şirket satın alma ve birleşmelerinin hacmi, geçtiğimiz yılın yarısına ulaştı. Uluslararası denetim şirketi Ernst&Young, yılsonunda bu hacmin 20 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

80 ÇİKOLATA PAZARI HER YIL ÇİFT HANE BÜYÜYOR
Türkiye çikolata pazarının hacmi 2,8 milyar liraya ulaştı. Şirketlerin rekabetle başlayan ürün çeşitliliği, kahve trendinin yükselişi ve refahın artışı pazarı büyütüyor.

88 AFRİKA KITASININ YENİ YILDIZ ÜLKELERİ
Dünya ekonomisinde yaşanan krizin ardından hedefler küçülen ekonomik coğrafyalardan büyüyen coğrafyalara yöneliyor. Afrika kıtasının güney kısmını oluşturan Sahra Altı ise en son keşfedileni… Çin bölgeyi ilk keşfedip hakim olmaya başlayan ülke oldu. Türkiye de şanslı ülkeler arasında gösteriliyor.

102 FERRARISI’YLE ÖDÜLLENDİREN ŞİRKETLER
Türkiye’de şirketlerin gündemindeki yeni insan kaynakları trendlerinden biri, performans ve ödüllendirmede yeni ve orijinal seçenekleri keşfedip çalışanlara birer motivasyon aracı olarak sunmak.

102 FACEBOOK’TAKİ FOTOĞRAFLAR ERKEK GİYİMİNİ TETİKLEDİ
Sosyal medyada fotoğraf ve video paylaşımı yaygınlaştıkça, Türk erkeği daha iyi görünme isteğiyle giyim kuşamda modayı takip etmeye başladı... Buna bir de tasarımların çeşitlenmesi eklenince erkek giyiminde satışlar yükseldi.

116 SOYAK HOLDİNG CEO’SU EMRE ÇAMLIBEL: “KONUT SATIŞINDA PATLAMA YAŞANACAK”
Geçen yıl 500 milyon TL ciro elde eden Soyak Holding, aynı başarı grafiğini 2012 yılında da yakalamayı hedefliyor. Soyak Holding CEO’su Emre Çamlıbel: “Mütekabiliyet Yasası ile Türkiye’ye yabancı sermaye girişinin hızlanacağını ve konut satışlarında patlama yaşanacağını öngörüyoruz” diyor.

120 TÜRKİYE’DEKİ BİR AVUÇ KADIN EXPAT
Türkiye’deki kadın expatlar için belki de en sıcak konu, buradaki iş yaşamına ve kültürüne uyum sağlamak. Ülkemizdeki önde gelen çokuluslu şirketlerde görev yapan Carola Pörtner, Eman Ali, Thea Chumburidze, Tapaswee Chandele ve Charlotte Anne Lamprecht Türkiye’deki hayatlarını Turkishtime’a anlattılar.

134 MYNET’İN KURUCUSU KURTTEPELİ BAŞARININ KODLARINI ANLATTI
Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli interneti Türkiye’de ilk keşfeden girişimcilerden. Türkiye’de internetin “başarı kodlarını” çözmüş bir girişimci olarak geleceğini Turkishtime’a anlattı.

140 ŞİMDİ HEDİYEDE TREND “WRAPP”LEMEK
Hediye kartı alışverişini sosyal ve etkileşimli ticaret modeli üzerine kuran mobil uygulama Wrapp, yeni bir iş modeli olarak yükselişte. Wrapp Ülke Müdürü Cem Mimaroğlu, modelin üç yıl içinde dünyada kendi alanında tek uygulama olacağını söylüyor.

144 SONY SATIŞI ELEKTRONİKTE, YATIRIMI BİLGİDE YAPIYOR
Satışları 2011’de dünya genelinde yüzde 9,6 oranında küçülen Sony, aynı dönemde Türkiye’de yüzde 16 büyüdü. Şirketin Doğu ve Güney Avrupa Bölge Direktörü ve Türkiye CEO’su Mohsen Noohi, “Sony, Türkiye’ye 15 yıldır yatırım yapıyor. Türk insanı Sony’yi, Sony Türk insanını seviyor” diyor.

152 PAZARLAMADA TAKTİK “VİRAL” SONUÇLAR MUHTEŞEM
Başarılı bir viral çalışma, geleneksel pazarlama yöntemleriyle kıyaslanamayacak ölçüde markaya itibar ve geri dönüş sağlıyor. Çünkü viralleşen içerik, “sanal alemde” tıpkı bir virüs gibi yayılıyor, kısa sürede milyonlara ulaşıyor.

158 YA MÜŞTERİNİZ SİZİN KADAR BAŞKASINA DA SADIKSA!
Timothy Keiningham ve Lerzan Aksoy ise ortaya attıkları “cüzdan alokasyonu” kavramıyla geleneksel müşteri sadakat ölçümlerinin tek başına yeterli olmadığını söylüyorlar.

162 ÖZEL DOSYA: FAKTORİNG
Faktoring, finans sektörü içinde en hızlı büyüyen alan. 75 şirketin faaliyet gösterdiği sektör, geçen yıl yüzde 70 büyüyerek 70 milyar liralık ciroya ulaştı.

180 NOLWEEN ALLANO: “TÜRKİYE İLK 10 EKONOMİDEN BİRİ OLACAK”
Risk ve yönetim danışmanlığı firması Gras Savoye’un Türkiye ofisinin kurucusu Nolwenn Allano, 10 yıldır Türkiye’yi yakından izliyor ve gelecekten de çok umutlu… Allano, “2023’te ilk 10 ekonomiden biri olacağınıza kesinlikle inanıyorum” diyor.

180 R&G ÖZEL BÖLÜMÜ
Kurumsal yönetişim ve risk yönetimi uygulamalarını desteklemek amacıyla hayata geçirilen Risk & Governance Club (R&G Club), Turkishtime ile yaptığı işbirliği doğrultusunda kurumsal yönetişim konusundaki bilgi birikimini sayfalarımızda Türk iş dünyasıyla paylaşıyor.

196 FİLO KİRALAMA
Türkiye’de araç kiralamanın, şirketlere yönelik filo tarafı hızlı bir gelişim gösteriyor. Filo kiralamada, yoğun rekabet içinde hizmet kaliteleri de yükseliyor.

196 OTO AJANDA: TEŞVİKLER İLK MEYVESİNİ VERDİ
Yedi yıl önce 1,2 milyar Euro’luk Hyundai yatırımını Çek'lere kaptıran Türkiye, Koreli şirketi bu kez Serbest Ticaret Anlaşması’nı imzalamaya ikna etti.

196 FANCY PİNTEREST’İN TAHTINA GÖZ DİKTİ
Sosyal ağların yeni gözdesi Pinterest’e rakip çıkan Fancy, sosyal ticarete odaklanarak bu kulvardaki rekabeti daha da kızıştıracağa benziyor.

KÖŞE YAZARLARI

70 İŞİN DÜNYASI – Volkan Akı
Bankacılıkta yeni bir dönem geliyor
78 İNOVASYON - Clayton & Christensen
Yeni girişimler neden başarısız olur?

86 AKIL HOCASI - Ali Atıf Bir
Metrobüsün kalabalıklara toslayan reklamı

100 İPUCU – Ege Ertem
Geleceği şekillendiren gelişmeler

106 BLOG - İnan Doğan
Amerika’da doktor olmak varmış