AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Turkishtime Kasım Sayısı

Turkishtime Kasım 2012
Barış Soydan

HÜKÜMET BÜYÜME ORANINI YÜZDE 3.2’YE ÇEKTİ
Hükümet 2012 için Türkiye ekonomisinin büyüme oranını aşağı yönlü, enflasyon tahminin ise yüzde 7.4 şeklinde yukarı yönlü olarak revize etti... IMF ise dünya ekonomisinin toparlanması konusunda hala kötümser...

ŞÖVALYE, KAPİTALİZME REFORM GETİRECEK!
Sir Richard Branson yeni bir kapitalizm anlayışı için kolları sıvadı ve B Takımını kurdu. Sosyal ve uzun vadede faydalı bir kapitalizm hedefleri. Branson’ın bu hedefi iş yapma biçimlerini kökten değiştirebilir.

KAPAK: EFSANE BABALARIN EFSANE ÇOCUKLARI
Vehbi Koç, Nejat Eczacıbaşı, Şevket Sabancı, Ayhan Şahenk, Asım Kocabıyık, İzzet Özilhan, Sabri Ülker, Osman Boyner ve İbrahim Bodur… Hepsi de Türk iş dünyasının efsanesiydiler… Bugün Türkiye’nin en büyük global şirketlerini yöneten çocukları, hepsi birer ulu çınar olan bu ilk kuşağın gölgesinde yetiştiler… Sonraki nesil için onların devrettiği bayrağı taşımak büyük bir sorumluluktu… Ama “efsane babaların efsane çocukları” da devraldıkları şirketleri daha da iyi yerlere taşıdılar… Babaları kadar güçlü bir yönetim ve liderlik sergilediler. Babalarının gölgelerinde yetiştiler ama gölgelerinde kalmadılar. Yaptıkları işlerle kendileri de efsane birer işadamı oldular: Rahmi Koç, Bülent Eczacıbaşı, Ali Sabancı, Ferit Şahenk, Ahmet Kocabıyık, Tuncay Özilhan, Murat Ülker, Cem Boyner ve Zeynep Bodur…

TRENDLERİ PRIVATE BANKING BELİRLEYECEK
Bankalar, müşterilerinin belirli bir limit üzerindeki varlıklarını en kârlı şekilde yönetmek ve müşterilerine özel hizmet sunmak konusunda kıyasıya bir rekabet içinde. Bu rekabet ortamı, Türkiye’de ”Özel Bankacılık” olarak bilinen ”Private Banking” hizmetlerinde hızlı yükselişi beraberinde getirdi.

“EN AZ İHTİYAÇ DUYULAN ŞEY REGÜLASYON”
ABD’li ekonomist Allan Meltzer, “Başarılı regülasyonlar, regüle edilmiş inisiyatifleri değiştirirler” diyor.

“PORTFÖY YÖNETİM ÜSSÜ KURACAĞIZ”
Azimut Holding CEO’su Pietro Giulani, “Türkiye’de orta sınıfın büyümesiyle portföy yönetimi giderek popülerleşecek. Biz Türkiye’yi çevre ülkelere yönelik bir üs olarak konumlandırdık” diyor.

TÜRKİYE ‘TERFİ NOKTASI’ OLDU
Dünyanın en büyük şirketlerinde, yöneticilik basamaklarını hızlı tırmanmanın yolu farklı ülkelerde deneyim kazanmaktan geçiyor. Türkiye’de görev alan pek çok yabancı CEO, burada kazandığı deneyimler sayesinde fazla zaman geçmeden daha önemli global görevlere atanıyor.

TÜKETİCİNİN SATIN ALMA TUŞU: NÖROEKONOMİ
Nöropsikoloji bilimiyle ortaya çıkan “nöropazarlama” sayesinde tüketicilerin beyninin satın alma tuşu keşfedilmeye çalışılıyor.

FABRİKA ARAZİLERİ BİR BİR AVM OLUYOR
İstanbul’da şehir içinde kalan fabrikaların üzerinde birer birer lüks konut, rezidans ve alışveriş merkezleri yükseliyor. Şimdi toplam ekspertiz değeri 1 milyar 614 milyon doları bulan 149 sanayi tesisi sırada…

YAHOO FLICKR’I NASIL ÖLDÜRDÜ?
Gözde online fotoğraf paylaşım sitesi olan Flickr’ın Yahoo tarafından satın alınması, yetenekli ve yenilikçi bir girişimin kendi değerlerini taşımayan bir devin himayesinde nasıl yok olup gittiğine çarpıcı bir örnek oluşturuyor.

YANDEX CEO’SU ARKADY VOLOZH: “TÜRKİYE TECRÜBESİ BİZE YOL GÖSTERECEK”
Rus arama motoru Yandex, bir yıllık süre içinde gösterdiği performansla rekabete hazır olduğunun sinyalini çoktan verdi aslında.

İNTERNETİN PARLAYAN ÜÇ GİRİŞİMİ
2011 yılı Türkiye internet girişimcilerinin altın çağı sayılabilecek, yerli ve yabancı yatırımcının pazara olan ilgisinin arttığı ve büyümeye geçiş yapılan bir yıl oldu. Bu girişimler arasında başarılı olanlar, şimdiden sivrilmeye başladılar.

ŞİRKETLERİN KÂRSIZLIK SORUNU
Profitkar.org’un Kurucusu Şahin Tulga “Kârsızlığın temel sebebi olan stratejisizlik ve işlerin taktiklerle yönetilmesi, Türkiye ekonomisi için temel bir problem olma yolunda” diyor.

“HEDEFİMİZ ŞİRKETLERİ ÜÇÜNCÜ KUŞAĞA DEVREDEBİLMEK”
15 şirketi ve 2 bin çalışanıyla sektörde önemli bir yeri olan İnci Holding’in yönetim kurulu başkanlığını 2010 yılından bu yana yürüten Meral İnci Zaim ise görevi 2013 yılı itibariyle en küçük kardeş Perihan İnci’ye bırakıyor.

“TÜRKİYE LASTİKTE YENİ DÖNEME GİRİYOR”
Türkiye sessiz sedasız bir lastik devrimine gidiyor. Lastikte dünyanın önemli markalarından Michelin’in Türkiye Direktörü Sertan Akçagöz, A’dan G’ye kadar verilecek olan yeni kodlarla lastiklerde standartların belirleneceğini belirtiyor.

EN BÜYÜK OTOMOBİL ŞOVU BAŞLIYOR: AUTOSHOW 2012
45 marka, Tüyap’taki 40 bin metrekarelik alanda dokuz gün boyunca en güzel modellerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Fuarda dört modelin dünya, 31 modelin de Türkiye ilk gösterimleri gerçekleşiyor.

İŞ’İN DÜNYASI Volkan Akı
Lojistik biçim değiştirdi, son ütücü bile oldu!

KARİYER BAKIŞI Şerif Kaynar
Yeni CEO seçmenin ince ayarı

AKIL HOCASI Ali Atıf Bir
Abdi İbrahim’den ilginç strateji

DIGITAL BOSPHORUS Sina Afra
Dünyanın Ucundaki Fener: Conversion Rate*

İPUCU Ege Ertem
İşe Giriş Mülakatında Başarılı Olmak

İŞİN KÜLTÜRÜ Zafer Parlar
Bir bardak Türk çayı demlemek…

OTO AJANDA Halil Okşit
İki bilinmeyenli denklem dönemi