ARGE 250


Turkishtime Ocak 2013

Turkishtime Ocak 2013
Barış Soydan

MUHARREM YILMAZ VE HEDEFLERİ

Bursa’dan çıkıp Türkiye’nin önemli gıda markalarından birini, Sütaş’ı yaratan Muharrem Yılmaz, ‘patronlar kulübü’ olarak da nitelendirilen en büyük sivil toplum kuruluşu TÜSİAD’ın başkanlık koltuğunun tek adayı… Daha önce TÜGİAD ve TKYD gibi kuruluşlarda da önemli görevler üstlenen Yılmaz, TÜSİAD başkanlığını kendi ifadesiyle “büyük bir sorumluluk” olarak nitelendiriyor. Bunun ‘ateşten bir gömlek’ olduğu görüşüne ise katılmıyor. Muharrem Yılmaz, “TÜSİAD’ın gelecek vizyonu”nu, ”Sütaş’ın başarı hikayesi”ni ve “Türkiye ekonomisi”ni Turkishtime’a verdiği özel röportajda değerlendirdi...

HOLDİNGLERİN 2013 PLANLARI

Türkiye sanayisi ve ekonomisine yön veren şirketler, 2013 yılı planlarını yaptılar. Hedeflerinde yeni pazarlar var. Başta Ortadoğu ve Afrika olmak üzere… İnşaat, altyapı, enerji, gıda, hazırgiyim gibi sektörlerde faaliyet gösteren pek çok aktör, şimdi bu pazarlara odaklandı.

 2013’TE KAPASİTEYE YATIRIM DEVAM EDECEK

Dünyanın sanayi devlerine Türkiye’nin yüksek kalitede üretim yapan imalat sanayisi örnek gösteriliyor. Türk sanayi sektörlerinin dinamizminin yapıtaşlarını algılayabilmek için ise kapasite kullanım oranlarına yakından bakmak yeterli.

MELEK YATIRIMCIM OLUR MUSUN?

Melek yatırımcıların potansiyel gördüğü girişimlerdeki belli başlı kriterler neler ve yükselen pazarlar hangileri? Bu soruları melek yatırımcılardan Jeff Clavier ve Paul Kedrosky Turkishtime için yanıtladı.

2013’ÜN TRENDİ “MOBİL BULUT” OLACAK

Son yıllarda teknolojide en çok konuşulan gelişmelerden bulut bilişim artık mobile entegre olarak farklı bir boyut kazanıyor.

SEKTÖRLERİN 2013 AJANDASI

Küresel krizin etkilerinden henüz kurtulamamış olan dünya ekonomisi, beklentilerin temkinli olacağı bir 2013 yılına hazırlanıyor.

2023 MÜ, YOKSA 2041 Mİ?

Türkiye nüfusu 30 yıl sonra 90 milyona ulaşacak. Ayrıca bugüne kıyasla daha genç ve daha eğitimli olacak. GSYİH küresel sıralamasında 2011’de 16’ncı sırada yer alan Türkiye, 2041’de 12’nci sıraya yükselecek. Kişi başına düşen GSYİH, 2041’de bugünkünün iki katını geçerek 35 bin doları bulacak.

HEDEF 10 YILDA 55 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Dünyanın sekizinci, Avrupa’nın ikinci büyük demir-çelik üreticisi olan Türkiye, ilk 10 ülke arasında geçen yıl üretimini en çok artıran ülke oldu. Sektör, 2013 yılında da küresel ekonomik belirsizliğe, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki jeopolitik risklere rağmen büyüme hızını devam ettirerek üretim ve ihracatını gelecekte daha da artırmayı hedefliyor.

YİYECEK-İÇECEK SEKTÖRÜNDE HAREKETLİLİK

Pek çok sektörde rekabet ve yeni koşullar nedeniyle kâr marjları düşerken bunun tek istisnası yiyecek-içecek sektörü, Türkiye’de de yatırımcıların gözdesi oldu.

“TÜRKİYE MÜTEAHHİTLERİ BİRİNCİ LİGE ÇIKTI”

Son 10 yılda yapılan önemli projeler, atılan adımlarla Türkiye’nin dünya müteahhitlik sektöründe yıldızı parlıyor… Bu olumlu gelişmeler Türkiye’yi, Avrupa inşaat sektörünün en tepe örgütü olan Avrupa İnşaat Federasyonu (FIEC) daimi üyeliğine taşıdı.

DÜNYA, ÖZEL SEKTÖRDEN CEVAP BEKLİYOR

Dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 90’ı özel sektör tarafından yönetiliyor. Bu yüzden bu sorunları çözmek için önce özel sektörün elini taşın altına koyması şart.

BEYİN GÖÇÜ TERSİNE DÖNDÜ

“Kaliteli insan sermayesinin ülke değiştirmesi” olarak da nitelendirilen “beyin göçü” Türkiye’de artık tersine işliyor. Yurtdışında deneyim kazanmış birçok yönetici ve bilim insanı, Türkiye’ye dönüp önemli görevler üstleniyorlar.

3D YAZICILAR YENİ SANAYİ DEVRİMİ

Bilgisayarınızı küçük bir üretim fabrikasına dönüştürmek artık uzak bir hayal değil. 3D baskı teknolojisi sayesinde artık kullanıcılar hayal ettikleri objeleri bir düğmeye basarak elde edebilecekler. Hem son kullanıcının hem de üreticilerin ihtiyaçlarını kolaylaştıran ve maliyeti düşüren bu teknoloji, henüz yeni olmakla beraber geleceğin yeni sanayi devrimine işaret ediyor.

MARKANIZI INSTAGRAM’DA PAZARLAMANIN 5 YOLU

Yunan yoğurt firması Chobani, 1,5 yıl önce katıldığı Instagram’da 9 bin takipçiye ulaşarak az bilinen markasını herkesin evinde olması gereken bir markaya dönüştürdü. Ancak Facebook’un ücretsiz fotoğraf paylaşma uygulaması olan Instagram’da başarılı pazarlama yapmanın spesifik yöntemleri var…

LİSANSSIZ TEKNOLOJİYLE ÜRETİLEN ÜRÜNLER GERİ ÇEVRİLİYOR

ABD, yazılımların lisans sözleşmelerine aykırı kullanılması, sahte donanım gibi suçlarla mücadeleyi artırdı. Yasa lisanssız bilişim teknolojileri kullanarak üretilen ürünlere el konulması ve ürünlerin ABD’ye girişinin yasaklanmasını öngörüyor…

10 YILDA 125 MİLYON LİRA KİRA ÖDEYECEK

İstanbul Park Pisti’ni ilk yılı 10 milyon 620 bin lira        olmak üzere 10,5 yıllığına kiralayan filo kiralama şirketi İntercity’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, 25 yıldır içinde yer aldığı otomobil ve motorsporları camiasında zirveyi hedefliyor.