ARGE 250


Turkishtime Temmuz Sayısı Bayilerde

Murat Yanık

9    BÜYÜMEDE YUMUŞAK İNİŞ BEKLENTİSİ GÜÇLENDİ

Türkiye ekonomisinin öncü göstergeleri, büyüme hızının geçen yıl ile kıyaslanamayacak kadar düşük olacağına ancak inişin yumuşak gerçekleşeceğine işaret ediyor. Ekonomi yönetimine göre, yüzde 4’lük büyüme hedefini yakalamak, Avrupa’dan gelen risklere rağmen mümkün.

19    CEO’NUN “YATIRIM TEZİ”
Araştırmalar, son yıllarda dev şirketlerin dahi yatırımlarının değer yaratacak isabette olmadığını gösterdi. Artık CEO’nun iyi bir yönetici olmak dışında sağlam bir yatırım tezine de sahip olmasının zamanı geldi.

32    KAPAK 1000 İHRACAT LİDERİ

86    GRANT THORNTON INTERNATIONAL CEO’SU NUSBAUM’DAN
İŞ DÜNYASINDA YENİ OYUNUN KURALLARI
Grant Thornton International’ın CEO’su Ed Nusbaum, krizlerle sarsılan dünyada iş yapma biçimlerinden yönetim ve liderlik anlayışına kadar artık yeni bir oyunun geçerli olduğunu söylüyor. Her ne kadar bazı kurallar değişmese de yeni oyunun kendine özgü yeni kuralları olduğunu söyleyen Nusbaum, teknolojiyi kucaklayan, şeffaf ve güvenilir şirket ve liderlerin gelecekte öne çıkacağına dikkat çekiyor.

90    ŞİRKETLERE NEDEN CEO DAYANMIYOR?
Türkiye’de, 2012 yılının ilk 5 ayında 20 büyük şirketin tepe yöneticisinin değişmesiyle “pik” noktasına ulaştıysa… “CEO ve genel müdür katlarında yaşanan yoğun turn-over” son iki–üç yıldır hız kazanmış görünüyor. Geçen yıl Türkiye’nin en büyükleri arasında sayılan 15 şirketin, CEO ve genel müdür koltuğunda oturan yöneticisi değişti.  Aynı şekilde 2010’da da 15 holding ve şirket, üst yönetimdeki en yetkili isimleriyle yollarını ayırdı.

98    PROFESÖR RAJAN’DAN BÜYÜME FORMÜLÜ:
DEMOKRASİ=İNOVASYON=BÜYÜME
Kapitalizmin geleceğine ilişkin tartışmalar hararetle devam ediyor. 2008 krizinden bu yana küresel mali sistemi iyileştirmek için birçok öneri ortaya atıldı. IMF tarihinin en genç baş ekonomisti olma unvanını elinde tutan Chicago Üniversitesi profesörü Raghuram Rajan’a göre sürdürülebilir bir ekonomi için demokrasi kritik faktör.

101    R&G ÖZEL BÖLÜMÜ
Liderlik ve yeni liderlik davranışları ihtiyacı, Dünya Ekonomik Forumu zirvesinde çok tartışılan ilginç ancak sürpriz olmayan bir başlıktı. Risk ve Yönetim Kulübü, bu ayki özel bölüm için Cüneyd Zapsu ve Liderlik ve Akademik İlişkiler Başkanı Gilbert Probst’a yeni liderlik kavramı ve İstanbul konferansı hakkında sorular yöneltti.

112    10 YILDA 5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM, TÜRKİYE’YE “İLAÇ GİBİ” GELECEK
Son beş yılda yüzde 4,6 büyüyen dünya ilaç pazarına oranla, yüzde 30 büyüyen Türkiye, ilaç aktörleri için yeni rekabet noktası oldu. Bu gelişim yabancı yatırımcının da dikkatini çekti. 2006 yılından bu yana 13 yerli şirket, yabancı yatırımcı ile işbirliği yaptı.

122    MOBİL VE PAZARLAMA ODAKLI “FİNANSAL SÜPERMARKETLER” GELİYOR!
Türkiye bankacılığı sağlam finansal yapısıyla dünya bankacılığı için “trendsetter” bir konumda bulunuyor. Türkiye’nin dinamik bankaları şimdiden geleceğin bankacılığı üzerine çalışıyor.

126    YATIRIMIN BİLİNÇLİ YÖNETİMİ: PORTFÖY YÖNETİMİ
Gelişmiş piyasalarda yatırımcıların tercih ettiği portföy yönetim şirketi modeli, Türk sermaye piyasalarında da yatırımcılara hizmet veriyor. Türkiye’de 33 lisanslı portföy yönetim şirketi faaliyet yürütüyor. Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yetki alarak faaliyete başlayan bu şirketler, yatırım yönetimi ve yatırım danışmanlığı yürütüyorlar. Yatırım yönetimi, yatırım ve emeklilik fonları ve serbest fonlar ve diğer yapılandırılmış fonlar ile yatırım ortaklıklarının yönetimini içeriyor. Türkiye’de portföy yönetim şirketlerinin yönettiği tutar ise 48 milyar TL’ye ulaştı.

136    MERCEDES-BENZ TÜRK BAŞKANI KURZ:
“OTOMOTİV GÜÇLÜ BÜYÜME VAAT EDİYOR”
Mercedes-Benz Türk tüm segmentlerde, Türkiye’de pazar konumunu güçlendirmeyi, yatırımlarını sürdürmeyi, ürün portföyünü ve müşteri bazını genişletmeyi hedefliyor. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, “Türkiye’de kesinlikle büyümeye devam edeceğiz. Türkiye’ye olan bağlılığımız ve yatırımlarımız devam edecek. Türkiye uzun vadede otomotivde güçlü bir büyüme vaat ediyor. Hükümet inovasyon ve Ar&Ge çalışmalarımızı da destekliyor” diyor.

146    FACEBOOK’UN YATIRIMCISI TÜRKİYE’DE ŞİRKET ARIYOR
Facebook’un önemli yatırımcılarından Accel Partners, Türkiye’ye yatırım yapma zamanının geldiğini düşünüyor. Şirket ortaklarından Harry Nelis, geçtiğimiz günlerdeTürkiye’deydi…  İnternet üzerinden kredi kartı kullanımının Türkiye’de yüksek, ulaştırma altyapısının ise çok iyi olduğunu söylüyor. Türkiye, Brezilya ve Rusya’yı hedef ülke seçtiklerini vurguluyor.

148    KOBİ’LERİN SİHİRLİ BÜYÜME FORMÜLÜ!
İnterneti sistematik ve etkin kullanan KOBİ’lerin performansı belirgin şekilde daha yüksek. BCG raporuna göre, Türkiye’de interneti iş süreçlerinde yüksek oranda kullanan KOBİ’ler, son 3 yılda satışlarını ortalama yüzde 17 oranında artırmayı başardılar.

154    GELECEĞİN DÜNYASINI ŞEKİLLENDİRECEK 5 MOBİLTREND
Mobil telefonların yanı sıra pad’ler ve akıllı cihazlara şimdi birbiriyle konuşan (M to M) makineler ekleniyor. Geleceğimiz tamamen mobil trendler üzerine şekilleniyor. İşte ilk adımda öne çıkan, geleceği şekillendirecek 5 ana mobil trend…

158    FACEBOOK, FACE.COM’LA NE YAPMAK İSTİYOR?
40 milyar yüz fotoğrafı bulunduran Facebook’un, fotoğraflara daha kolay ulaşım sağlayan bir servisi satın alması birçok soruyu beraberinde getirdi. Böylece kullanıcıların kişisel bilgilerinin mahremiyetine ilişkin endişelere bir yenisi daha eklenmiş oldu.