AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Türkiye inşaat sektörü yüzde 2.8 oranında büyüdü

Turkishtime Dergi

GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) tarafından hazırlanan 2012 Birinci Çeyrek Dönem Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu açıklandı. 2012 yılı ilk çeyrek dönemi rakamlarının 2011 yılı aynı dönemi ile karşılaştırıldığı raporda; dünya ekonomilerindeki yavaşlayan büyümeye dikkat çekildi. 2012 yılı ilk üç ayındaki ekonomik büyüme oranlarının ABD’de yüzde 1.9, Japonya’da yüzde 2.7 oranında gerçekleştiği, Euro Bölgesi’nin ise yüzde -0.1 olarak gerçekleştiği belirtilen raporda; küresel yavaşlamanın Çin’de de etkisini gösterdiği ve bu ülkede de büyüme oranının yüzde 8.1’e düştüğü vurgulandı.

Ekonomiyi soğutma önlemlerinin yeni yıl itibariyle etkili olduğuna dikkat çekilen raporda; Türkiye ekonomisi büyüme hızının 2012 yılı ilk üç ayında yavaşlayarak yüzde 3.2 olarak gerçekleştiği ve bu daralmanın tüm alt sektörlere yansıdığı belirtildi. GYODER raporunda; Merkez Bankası’nın uyguladığı ‘sıkılaştırıcı para politikasının temel neden olduğu bu yavaşlamada, 2011 yılı ikinci yarısı itibari ile gerçekleşen ‘yüksek faiz oranları’ ve ‘daha düşük likidite’nin de belirleyici olduğuna da dikkat çekildi. Ekonomiyi soğutma önlemlerinin temel hedefleri olan cari açık ve enflasyondaki gerilemenin ilk üç ayda da sürdüğüne dikkat çekilen raporda ancak henüz kalıcı iyileşme için erken olduğu, bu nedenle Merkez Bankası’nın göreceli sıkı para politikasının bir süre daha süreceği ve buna bağlı olarak iktisadi faaliyetlerdeki büyümenin de aynı süreçte sınırlı kalacağı yorumu da yer aldı.

Raporda; dünya gayrimenkul sektöründeki durağanlığa ve sınırlı artışa karşın, ekonomi geneline paralel olarak yavaşlayan Türkiye inşaat sektörünün 2012 yılı ilk çeyreğinde geçen sene aynı döneme oranla yüzde 2.8 oranında büyüdüğü kaydedildi. Sektördeki bu yavaşlamada, kamu sektörünün inşaat harcamalarındaki durgunluğun da etkili olduğu belirtilen raporda, özel sektör harcamalarındaki düşüşe de dikkat çekildi. Yüksek kredi faiz oranlarının kredi talebini sınırlandırdığı, bunun da faiz oranlarda gevşemeye yol açtığı belirtilen raporda, ticari gayrimenkulün ise ekonomideki yavaşlamadan olumsuz etkilenmediği belirtildi. Raporda: ofis, AVM, otel yatırımlarının devam etmesine karşın kiralama talebi ve doluluk oranlarında sıkıntı yaşanmadığı vurgulandı.

Rakamlarla 2012 Birinci Çeyrek Dönem Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu:

ABD’de; inşaat harcamalarında kıpırdanma, konut satışlarında sınırlı artış yaşanırken, ticari gayrimenkul fiyatları endeksi ise durağanlaştı.

Avrupa Euro bölgesinde inşaat sektöründe küçülme sürüyor.

Türkiye inşaat sektörü yüzde 2.8 büyüdü.

Alınan konut yapı ruhsatları sayısı 115.637 olarak gerçekleşti.

Konut kredilerinde yıllık büyüme hızı yüzde 11.5 olarak gelişti.

İlk çeyrekte kullandırılan yeni konut kredisi 4.78 milyar TL. olarak gerçekleşti.

Konut kredisi aylık faiz oranı ortalama yüzde 1.25’e geriledi.

Konut satışları 96.092 adet olarak gerçekleşti.

Konut fiyatları ve konut kiralarında sınırlı artış yaşandı.

Açılan 5 AVM ile birlikte toplam AVM sayısı 284’e, toplam kiralanabilir alan büyüklüğü 7.49 milyon m²’ye ulaştı.

İstanbul ofis piyasasında MİA bölgesi A ve B tipi ofislerde düşük boşluk oranları sürüyor, kiralar durağanlaştı.

Lojistik binası ve AVM kiralarında durağanlık sürüyor.

İMKB’de işlem gören GYO sayısı 24’e yükseldi. Toplam piyasa değerleri ise 13.8 milyar TL olarak gerçekleşti.

Yabancılara gayrimenkul satışı 557 milyon dolar, doğrudan yabancı sermaye yatırımları 149 milyon dolar oldu.