AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Türkiye perakende sektörünün büyüklüğü 300 milyar doları aştı

Turkishtime Dergi

Deloitte, Türkiye perakende sektörünü mercek altına aldığı yeni raporunu yayınladı. Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman departmanı tarafından hazırlanan "Perakende Sektörü Değerlendirmesi" başlıklı rapora göre, 2011 yılında 302 milyar dolar olan Türkiye perakende sektörünün büyüklüğünün 2015 yılında 421 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
Türkiye perakende sektörünün büyüklüğünün 2012 yılında 313 milyar dolara ulaşmasının beklendiği belirtilen raporda, sektörün 2016 yılına kadar her yıl ortalama %10 büyüyeceği öngörülüyor. İnternet perakendeciliğine ayrı bir bölüm ayrılan raporda, bu alt sektörün hızla büyüyerek yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğine dikkat çekiliyor.

Rapora göre, gıda dışı perakendeciliğin %48 paya sahip olduğu sektörün yalnızca %40’ı organize perakendeden oluşuyor.

Internet perakendeciliği öne çıkıyor

Raporda yer alan verilere göre genç nüfus ve artan gelir seviyesi ile birlikte internet penetrasyonun %45’e ulaştığı Türkiye’de, TÜİK tarafından gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre internet kullanıcılarının %7’si internet üzerinden satın alma yapıyor.
Bankalararası Kart Merkezi tarafından sağlanan bilgilere göre, kredi kartı ile gerçekleştirilen e-ticaret işlem hacmi 23 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Hepsiburada ve Markafoni gibi alışveriş siteleri şimdiden Avrupa’nın ilk 150 e-ticaret sitesi arasındaki yerlerini aldılar.

2011 birleşme ve satın almalar bilançosu

Son yılların şirket satışları ve satın almalar açısından en hareketli sektörlerinden biri olan perakende sektöründe, 2011 yılında 11, 2012 yılının ilk çeyreğinde ise 5 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti. YKM-Boyner, Silk&Cashmere-East Gate, Şok Marketler-Gözde Girişim ve Yargıcı-Global Investment House işlemleri öne çıkan işlemler arasında yer aldı.

İnternet kullanımındaki hızlı artışın da etkisiyle adeta patlama yapan internet perakendeciliği sektöründe ise 2011 yılında 12, 2012 yılının ilk çeyreğinde ise 7 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti. Markafoni, Tredyol, Çiçeksepeti, Gittigidiyor ve e-bebek gibi birçok perakende sitesi yatırımcılar tarafından ilgi gördü.