Turkishtime AR-GE 250


Türkiye sağlık turizminde yükseliyor

Sağlık ve tıbbi nedenlerle Türkiye 'ye gelen ve 1 bir yıldan kısa sürede ülkeden ayrılan yabancı sayısı, yılın ikinci çeyreğinde zirveye çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre söz konusu dönemde tedavisini tamamlayarak Türkiye'den ayrılan yabancı sayısı 90 bin 378'i buldu. Yılın ikinci çeyreğinde günde ortalama bin kişi Türkiye'de tedavi gördükten sonra ülkesine döndü.

Geçen yılın son çeyreğinde başlayan artış eğilimi, bu yılın ilk iki çeyreğinde art arda rekor kırılmasını sağladı. Tedavisini tamamlayarak 1 yıl içinde ülkesine dönen yabancı sayısı, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 33 bin 159 iken, son çeyrekte bu sayı 58 bin 74'e yükseldi. AA kaynaklı Radikal'in haberine göre bu yılın ilk çeyreğindeki 72 bin 67 rakamıyla bu alanda rekor kırılırken, ikinci çeyrekte 90 bin 378 kişinin ülkeden çıkış yapmasıyla yeni bir rekora imza atıldı. Yılın ikinci çeyreğinde günde ortalama bin kişi Türkiye'de tedavi gördükten sonra ülkesine döndü.

Türkiye'ye tedavi için gelip 1 yıl içinde ayrılanların sayısı geçen yılın ilk yarısında 97 bin 62 iken, bu yılın aynı döneminde 162 bin 445 kişi çıkış yaptı. Söz konusu dönemde artış oranı yüzde 67'yi buldu.

Yabancı hastalar 328 milyon dolar harcadı

Yabancı ziyaretçiler 2013'te Türkiye'de sağlık alanında yaklaşık 541 milyon dolar harcama yaptı. Geçen yılın ilk yarısında yabancıların sağlık harcaması yaklaşık 249 milyon dolar iken, bu yılın aynı döneminde bu rakam 328 milyon dolara yükseldi.

Sağlık turizmi cari açığı kapatmada rol üstlenebilir

Türkiye'nin sağlık turizmine ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan değerlendirme raporunda, sağlığın katma değeri en yüksek sektörlerden biri olduğu belirtiliyor. Raporda, sağlık turizminin, Türkiye'nin cari açığını kapatmasında önemli rol oynayabileceği ifade ediliyor.

Raporda, Türkiye'nin son dönemde devlet ve özel teşebbüs işbirliği ile şehir hastanesi projelerini hayata geçirdiği ve sağlık turizmi alanında güçlü olan Hindistan, Malezya, Tayland, Macaristan gibi ülkelerle rekabet ettiği belirtiliyor.