ARGE 250


Türkiye'de patent başvuruları azaldı

Turkishtime Dergi

Dünya Fikri Haklar Örgütü’nün tarafından verilen Uluslararası Patent’in 2013 raporu açıklandı. Başvuruların incelendiği raporda bir önceki yıla oranla yüzde 6,6’lık bir artış görülüyor. Geçtiğimiz yıl toplam 194.400 başvurunun yapıldığı raporda ABD, 51.207 başvuru ile birinci, 43.660 başvuru ile Japonya ikinci, Almanya ise 18.855 başvuru ile üçüncü sırada.

Raporda dikkat çeken nokta ise orta gelirli ülkeler kategorisinde düşüşlerin yaşanmış olması. Bu kategoride yer alan Türkiye yüzde 16.3, Meksika yüzde 15.6, Hindistan yüzde 9.2, Güney Afrika yüzde 5.3, Rusya yüzde 4 oranında geriledi.

Ankara Patent Genel Müdürü Kaan DERİCİOĞLU rapor ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizdeki patent başvuru sayılarına baktığımız zaman her yıl önemli artışlar yaşanıyor. Ulusal anlamda değerlendirdiğimiz zaman Türk buluşçuya verilen ve her yıl artan teşviklerin rolü çok büyük. Ama uluslararası arenada talep edilen meblağlar çok fazla ve Türkiye’den ağırlıklı olarak büyük şirketler tarafından finanse ediliyor. Bu alanda TÜBİTAK’ın önemli teşvikleri mevcut ama çok daha fazla desteğe ihtiyaç duyuluyor.”