AR-GE 250


Türkiye'den hangi banka WeConnet International'a üye oldu?

Türkiye’de, kadın girişimcileri destekleyen ilk özel banka olan Garanti Bankası, kadın girişimcilerin tedarik zincirine katılması amacıyla kurulan global oluşum WeConnect International’a üye Türkiye’deki ilk banka oldu. Garanti Bankası, birçok uluslararası şirketin üye olduğu WeConnect platformu sayesinde, müşteri portföyünde yer alan kadın girişimcileri, tedarik zincirinin bir parçası haline getirmeyi, eğitmeyi, desteklemeyi ve birleştirerek daha da güçlendirmeyi amaçlıyor. WeConnect International, Türkiye’deki paydaşı olan sivil toplum kuruluşu Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından sisteme üye olarak önerilen Garanti, bu üyelikle Türkiye’deki diğer kurumsal firmalara da örnek olmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Garanti Bankası olarak; kadınların sahip olduğu potansiyel ve cesarete olan inancımızla, 8 yılı aşkın süredir, kadınların ekonomiye katılımını ve girişimciliğini destekliyoruz. Türkiye’deki kadın işgücünün önündeki engelleri kaldırmak, girişimci kadınların sayısını artırmak, kadınların kurduğu, ortak olduğu veya yönettiği KOBİ’leri ve işletmeleri sürdürülebilir kılmak için çalışıyoruz. Aynı amaçla; iş dünyasındaki kadının güçlenmesi sürecinde büyük önem taşıyan ekosistemi zenginleştirmek üzere, finansman alanı ve ötesinde, danışmanlık alacakları platformlar geliştiriyoruz. WeConnect International gibi önemli bir platforma, Türkiye’den üye ilk banka olmamız da bu alandaki vizyonumuzu bir defa daha, güçlü bir şekilde ortaya koyuyor. Bu vesileyle, KAGİDER ile olan işbirliğimizin daha da güçlenmesinden mutluluk duyuyoruz. WeConnect üyeliğimizle, müşteri portföyümüzde yer alan kadın girişimcilerin, tedarik zincirinde bir adım daha önde olmasını hedefliyor, söz konusunu girişimimizin ülkemizde farklı sektörlerde faaliyet gösteren kurumlara örnek olmasını diliyoruz.” dedi.

Yüzde 51 kadın katılımı olan işletmelere pozitif ayrımcılık

Türkiye’de KAGİDER ile çalışan WeConnect, en az yüzde 51’ine kadınların sahip olduğu, yönettiği ya da kontrol ettiği işletmelere, veritabanına ücretsiz kaydolma; çok uluslu şirketlerle bağlantı kurma; eğitim, danışmanlık ve sertifika alma fırsatı sağlıyor. Veritabanında, 90’ı aşkın ülkeden çok sayıda işletmenin yer aldığı WeConnect, işletmelere kendilerini geliştirme olanağı sağlarken, üyesi olan kurumsal şirketlere ise tedarik zincirlerinde bu işletmelerle çalışma ve destek olma imkanı sunuyor. Türkiye’de bugüne kadar 100 civarında kadın girişimcinin kaydolduğu ve eğitim aldığı platformla, üye şirketlerin talep ve ihtiyaçları ile işletmelerin sunduğu arza göre yapılan 262 eşleştirme bulunuyor.