Turkishtime AR-GE 250


Türkiye’nin ilk Jeotermal Teknolojileri Fuarı Denizli’de açılıyor

Elif Akın

Jeotermal ile ilgili makine ve ekipmanlar ile mevcut teknolojinin tanıtılacağı fuarda, sektörün öncü kuruluşlarından uzmanlar, kaynak ve saha etüdü, yatırım planlama ve yasal mevzuatlarla ilgili tecrübelerini bu alanda yatırım yapmak isteyenlerle paylaşacak.

Ucuz , temiz ve sınırsız enerji: Jeotermal
Dünyada ve Türkiye’de artarak devam eden enerji ihtiyacı ve bu enerjinin karşılanabileceği kaynaklar düşünüldüğünde, önümüzdeki yıllarda insanlığın büyük bir sorun ile karşı karşıya olduğu görülüyor. Teknoloji bu açığın kapatılması yönünde hızla ve kapsamlı bir şekilde çalışıyor ancak elde edilen sonuçlar insanlığı henüz ucuz ve temiz enerjiye götürmekte zorlanıyor. “Yenilenebilir Enerji Kaynakları” maliyetlerin düşük olması ve geri kazanılabilirliği göz önünde bulundurulduğunda tek çıkar yol olarak göze çarpıyor. Jeotermal Enerji sahip olduğu sürdürülebilir özelliğinin yanında, temiz ve ucuz olması ile de dikkati çekiyor. Üstelik termal suyun sahip olduğu sıcaklık ve basınç değerleri ile kimyasal içeriğindeki farklılıklar bu enerjinin entegre kullanımına da imkan veriyor.

"Yatırımcıları teknolojik yeniliklerle tanıştıracağız"

Demos Fuarcılık Genel Müdürü Hüseyin Aslan: “Jeotermal enerji ancak eğitimli bir sektörün maksimum fayda sağlayabileceği bir yatırım alanı. Demos Fuarcılık da, sektöre dikkat çekmek, yatırımcıları teknolojik yeniliklerle tanıştırmak, bu alanda bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla önemli bir organizasyon gerçekleştiriyor. Bu organizasyon içinde son dönemde jeotermal kaynaklarının zenginliği nedeniyle önemli yatırımların yapıldığı öncü il Denizli’yi tercih ettik.  08-11 Kasım 2012 tarihleri arasında jeotermal enerjinin en etkin şekilde kullanıldığı bölge olan Ege Bölgesi’nin merkezinde Denizli’de Demos Fuarcılık olarak, ülkemizde ilk kez Jeotermal Enerji Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’nı gerçekleştiriyoruz. Bu fuarda jeotermal ile ilgili herşey olacak. Kaynağın ve sahanın etüdü, planlanması ile enerji konusunda yapılacak yatırımlar ile uzman kuruluşların yanı sıra uygulama aşamasında kullanılan teknoloji ve ekipmanların tanıtımı da yapılacak. Fuar kapsamında, bu konuda yatırım yapmış ve yapmayı düşünen tüm girişimcilerimizin ilgileneceği konu başlıklarını kapsayan bir de panel gerçekleştirilecek” açıklamasında bulundu.