ARGE 250


Türkiye'nin kurumsal uygulama yazılım pazarı 301 milyon dolara ulaştı

Turkishtime Dergi

Global teknoloji araştırma şirketi IDC'nin en son yayınlanan verilerine göre, Türkiye'nin kurumsal uygulama yazılım (EAS) pazarı 2016 yılında yüzde 12,3'lük yıllık bazda büyüme ile 301,64 milyon dolara ulaştı. Global teknoloji araştırma ve danışmanlık firmasının yeni yayınladığı 'Türkiye Kurumsal Uygulama Yazılımı Pazarı 2017-2021 Öngörü ve 2016 Üretici Pazar Payları' çalışması, Türkiye'deki EAS pazarının yıllık bileşik büyüme oranı olarak (CAGR) yüzde 5,4 büyüyeceğini gösteriyor.

Üretim sektörünün sürekli üretim (process manufacturing) alt sektörünün, kurumsal uygulama yazılım (EAS) harcamalarının yüzde 6,6'lık yıllık bileşik büyüme oranı (CAGR) artışı beklentisiyle en güçlü büyümeyi göstermesi öngörülüyor. Bunu yüzde 6,2'lik büyüme beklentisiyle perakende sektörü ve üretim sektörü kesikli üretim (discrete manufacturing) alt sektörü takip ediyor.

2016 yılı; Temmuz ayında gerçekleşen başarısız darbe girişimi, çeşitli bombalı saldırılar ve döviz kuru dalgalanmaları nedeniyle zor geçti. Bununla birlikte, darbe girişimi öncesinde başlatılıp,sonrasında da devam eden EAS projeleri ülkedeki EAS pazarının 2016'da büyümesine yardımcı oldu. Yıl boyunca ülkedeki EAS yatırımlarını hızlandıran başlıca etkenler olarak elektronik fatura (e-fatura) ve E-muhasebe yatırımları, bütçe kısıtlamaları, verimliliği artırmak ve dijital dönüşüm nedeniyle alınan çeşitli inisiyatifler sıralanabilir.

IDC Türkiye'den kıdemli araştırma analisti Yesim Arac Öztürk’e göre, "2017 yılında Türkiye’nin ekonomik genel görünümü, döviz kurundaki dalgalanmaların yarattığı dengesizlikler dolayısıyla negatif bir tablo çiziyor. "Bununla birlikte, şirketlerin iş hedeflerine giden yolda şirket stratejilerine sadık kalarak 3. platform teknolojileri ve yenilikçi yatırımlara devam etmesi bekleniyor. Kurumsal Uygulama Yazılım (EAS) yatırımları, iş süreçlerini güçlendirmek ve müşteri bağlılığı için bu stratejilerin merkezinde yer almaya devam edecek. Bunun yanında; yenileme, görselleştirme ve modernizasyon ihtiyaçları önümüzdeki yıllarda EAS pazarını yönlendiriyor olacak ve bulut yaklaşımının artan bir kabul görmesi ve başarılı müşteri hikayelerinin artmasıyla bulut tabanlı EAS çözümleri pazarına olan talep her geçen gün büyüyecek."

2016 yılında, Türkiye EAS pazarının en büyük payını yüzde 54,8 ile kurumsal kaynak yönetimi (ERM) yazılımı oluşturdu ve 2016 yılı için 165,26 milyon dolarlık lisans ve bakım (L&M) geliri elde etti. Bununla birlikte, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımı pazarın yüzde 20,4'ünü oluşturdu ve gelirleri 61,53 milyon dolar olarak gerçekleşti. CRM yazılımına yatırım yapan şirketlerin başlıca amaçları yeni müşteriler edinmek ve mevcut müşterileri korumak oldu. Tüm bunlara ek olarak, Türkiye yazılım pazarında, bulut tabanlı CRM uygulamalarının, bulut tabanlı ERM uygulamalarına kıyasla daha hızlı benimsendiğini gözlemlemekteyiz.

Türkiye'deki EAS pazarında, küresel lider SAP ve Türk şirketi LOGO'nun hakimiyeti devam ediyor. SAP, 2016 yılında pazardaki yüzde 42,2 payı ile Türkiye'nin en büyük EAS tedarikçisi olurken, LOGO ise yüzde 23,3'lük payıyla ikinci sırada kaldı. Microsoft yüzde 8,4 pay ile üçüncü sırada yer aldı. 2016 yılında Türkiye'deki toplam EAS harcamalarının yüzde 96,2'sini ilk on üretici tarafından sağlandı.

Üretim şirketleri, 2016 yılında Türkiye'deki en büyük EAS harcayıcıları arasında yer aldı ve toplam pazarın yüzde 28,2'sini oluşturan 84,91 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi. Bunu pazardaki yüzde 15.8'lik 47.57 milyon dolarlık harcama ile perakende sektör takip etti.

IDC'nin 'Türkiye Kurumsal Uygulama Yazılımı Pazarı 2017-2021 Öngörü ve 2016 Üretici Payları' çalışması, kurumsal kaynak yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, tedarik zinciri yönetimi (SCM), operasyonlar ve uygulama yönetimi ve iş analizi de dahil olmak üzere fonksiyonel piyasa harcamalarının ayrıntılı bir tahminini sunmaktadır. Bu çalışmada değerlendirilen EAS sağlayıcıları arasında IAS, IFS, Microsoft, Likom, LOGO, Oracle, SAP, Nebim, Mikro, Workcube ve SOFT Bilgi Islem Danışmanlık yer alıyor.