Turkishtime AR-GE 250


Türkiye'nin patent haritası

Kurtuluş Öztürk

Turkistime'ın partner sponsorları arasında yer aldığı ve Türkiye’nin önde gelen fikri haklar firmalarının ve kurumlarının sponsor olarak destek verdiği “TÜRKİYE'NİN PATENT HARİTASI” raporu yayınlandı. 206 sayfalık raporun tamamını http://www.patentraporu.com/ adresinden indirebilirsiniz.

Patent veri analizi ile kurumlara inovasyon stratejileri konusunda destekler sunan PATENT EFFECT’in hazırladığı “Türkiye’nin Patent Haritası Raporu” Türkiye için bir ilk olma özelliği taşıyor. İlk defa Patent verisi ile Türkiye'nin teknoloji yetkinlik haritasının belirlendiği bu raporda; yerli patentlerin analiz edilmesiyle firmaların, üniversitelerin ve bireysel buluşçuların liderlik tablosu ortaya çıkarıldı, en değerli yerli patentler sıralaması oluşturuldu ve 15 Farklı teknoloji alanındaki patent trendleri belirlendi.

Ayrıca, hazırlanan bu raporda Türkiye’de ilk defa patent sahibi startup firmaların (patentpreneurs) liderlik tablosu belirlendi, teknoloji geliştirme bölgelerinin patent performansı incelendi, en başarılı patent vekil firmalarının sıralaması oluşturuldu ve Üniversitelerin patent lisanslama yetkinliğine dair kapsamlı bilgiler sunuldu. İşte raporda yer alan analizlerden bazılarını sizin için özetledik:

Patent Şampiyonu Firmalar

Türkiye’de faaliyet gösteren firmalar tarafından yapılan patent başvurularına bakıldığında 3093 başvuru ile Arçelik’in ilk sırada yer aldığı görülüyor. Arçelik’i, 1900 patent başvurusu ile Vestel izlemektedir. Turkcell 1729, Ford Otomotiv 1075, Tofaş 495, Türk Telekom 492, BSH Türkiye 479 ve Aselsan 392 patent başvurusu ile ilk sıralarda yer almaktadırlar.

Patent Şampiyonu Üniversiteler

En çok patent başvurusu olan üniversiteler arasında ilk sırayı 549 Patent ile İstanbul Üniversitesi almaktadır. İstanbul Gelişim Üniversitesi 479 patent ile ikinci sırada, İTÜ 133 patent ile üçüncü sıradadır. Top 10 üniversitenin listelendiği patent haritasında İTÜ’den sonra sırasıyla Sabancı Üniversitesi 86 patent, Yeditepe Üniversitesi 78 patent, Koç Üniversitesi 76 patent, Gaziantep Üniversitesi 71 patent, Hasan Kalyoncu Üniversitesi 70 patent, İstanbul Aydın Üniversitesi 70 patent ve Özyeğin Üniversitesi 67 patent ile yer almaktadır.

Global Yıldızlar

Türkiye’de faaliyet gösteren yerli kurumlar, firmalar, üniversiteler ve kişiler tarafından yapılan patent başvuruları arasında ABD, Avrupa ve Asya’da tescil edilmiş en az 1 patenti olanlardan ilk 10’u belirlenmiştir. Buna göre; Arçelik 67, Tübitak 14, Kordsa 11, Sanko Tekstil 9, Sabancı Üniversitesi 9, Koç Üniversitesi 7, Aselsan 5, Aksistem 4, Arfesan Arkan Fren 4 ve Vestel 3 patente sahiptir.

Teknoloji Eğilimleri

Son 10 yıldaki patent başvurularımızda artış trendinde olan top 5 alan ise şu şekilde ortaya çıkıyor:

  • Dijital Veri İşleme teknolojileri
  • Teşhis ve cerrahi amaçlı teknolojileri
  • Kablosuz iletişim teknolojileri
  • Resimli İletişim teknolojileri
  • Mutfak aletleri
15 Teknoloji alanında lider firmalar ve Üniversiteler

Patentpreneurs (patent sahibi startup firmalar)

Raporda yer alan bilgilere göre, Türkiye’de yaklaşık 400 tane startup firmanın en az bir tane patent/faydalı model başvurusu yada tescili bulunuyor. Bu firmalardan 61 tanesi ise bu güne kadar yatırımcılardan yatırım almış.

Peki “Türkiye’nin Patent Haritası Raporu”’nda baz alınan patent verisi neden bu kadar önemli? 

Patent verisi; hem makro ekonomik açıdan ülkelerin hem de mikro açıdan kurumların, firmaların, araştırma merkezlerinin, üniversitelerin inovasyon performanslarının ölçümlenmesinde kullanılan en önemli enstrümanlardan biri olarak kullanılıyor. Patent verisi aynı zamanda pazar araştırmalarında, rakip analizlerinde ve teknoloji trendlerinin takip edilmesinde kullanılan önemli araçlarından bir tanesidir. Bu kapsamda, Türkiye’nin Patent Haritası Raporu, teknoloji geliştiren tüm kurumlarımız için kimlerle işbirliği yapabileceklerini ve hangi rakipleri dikkatle takip etmeleri gerektiğine dair önemli bilgiler de vermektedir.