ARGE 250


TÜSİAD'dan yeni proje: "Ne okusam? Ne olsam?"

Proje kapsamında, farklı sektörlerden girişimci, çalışan, yönetici, sanatçı ve akademisyenler kendi kariyer hikâyelerini izleyicilere aktarıyor. Yaklaşık 2,5 dakikalık bu kısa videolar ile farklı iş alanları ve mesleklerin tanıtılması amaçlanıyor. Bu doğrultuda, ilk aşamada 20 video, yıl içerisinde ise toplam 52 video projenin web sitesinde yayınlanacak. Projeye ait videoları projenin Facebook adresi ve TÜSİAD’ın sosyal medya adreslerinden (Facebook, Twitter, Linkedin) ve You Tube kanalından takip edilebiliyor.

Toplantının açılış konuşması TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Komisyonu Başkanı Memduh Boydak tarafından yapıldı. Boydak şunları ifade etti:

“TÜSİAD olarak gençlerimizin potansiyeline ve toplumsal dönüşümde sahip oldukları güce yürekten inanıyoruz. “TÜSİAD Ne Okusam Ne Olsam” projesi de bu anlamda bizi heyecanlandıran, gençlerle buluşmamıza vesile olacak bir proje. Bu projede, meslek videoları aracılığıyla lise-üniversite gençliğinin yanısıra iş hayatının başında olan gençlere de hitap etmek istedik. “Kendini keşfet, mesleğini seç” olan bu projemizle yapmak istediğimiz şey; almak istediği eğitime ya da mesleğine karar verme aşamasında olan, “Ne Okusam? Ne Olsam?” diye düşünen gençlere yardımcı olmak, ilham vermektir. Projedeki videolarda yer alan kişilerden kimileri girişimci, yönetici, kimileri ünlü isimler, sanatçılar, kimileri de işini tutkuyla yapan profesyoneller… Meslek videolarında yer alan değerli katılımcılara, eğitim alanlarını ve mesleklerini seçerken geçtikleri karar aşamalarını, yaşadıkları kararsızlıkları ve mesleği seçme nedenlerini sorduk. Ayrıca mesleklerinin eğlenceli ve zor yanlarından bahsettik. Bu meslek videolarının, hayatlarında benzer aşamalardan geçmekte olanlar için umut verici olmasını ve yol göstermesini diliyoruz.”

Pulatkonak: "Gençler için meslek seçiminin sır perdesini araladık"

Turkish Women's International Network-TurkishWIN’in kurucusu Melek Pulatkonak proje hakkında bilgi sundu ve konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Gençler için meslek seçiminin sır perdesini aralamak, bir bilinmeze ışık tutmak ve yolculuğu keyifli hale getirmek amacıyla kısa videolar çekme hayalini kurmaya başladık. TÜSİAD ile paylastıımız hayalimiz, yine TÜSİAD tarafından sahiplenildi, adlandırıldı ve temeli atıldı. Bugün ise hep beraber gerçekleştirildiğine tanık oluyoruz. Ne Okusam Ne Olsam projesinin bir parçası olmaktan Turkishwin ailesi olarak çok gururluyuz. Bugün, Ne Okusam Ne Olsam projesi vesilesiyle pek çok farklı bakış açısı, meslek ve kurumla bir araya gelmemizin temelinde, gençlere vermek istediğimiz ortak bir mesaj var: “Potansiyelinizi keşfetmek bir ömür boyu sürecek bir yolculuk, yalnız değilsiniz, onlar yaptı, siz de yapabilirsiniz!”

Toplantıda daha sonra, proje paydaşlarından İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aslı Tunç ve PwC İnternet Televizyonu Program Koordinatörü Duygu Merzifonluoğlu tarafından, projede yer alma amaçları ve çekimlerin sahne arkası hikayeleri paylaşıldı.

Proje videolarını izlemek için: www.neokusamneolsam.org

Projenin Facebook Adresi: www.facebook.com/neokusamneolsam