Turkishtime AR-GE 250


Üç ayda 50 tepe yönetici değişti

Derya Coşkun

Şirketlerde koltuk değişimi 2012’nin ilk üç ayında en fazla tepe yönetim kademesinde yaşandı. Yılın ilk çeyreğinde 7’si CEO, 22’si genel müdür olmak üzere toplam 50 üst düzey yönetici atandı. Bilişim sektörü ise en fazla yönetici değiştiren sektör olarak öne çıktı.
Yılın ilk çeyreğinde yapılan 125 orta ve üst düzey yönetici atamasını inceleyen Yenibiris.com, en fazla koltuk değişiminin 22 kişi ile genel müdürlerde olduğunu ortaya çıkardı.

Yapılan atamaların yüzde 40’ını tepe yönetim yani CEO, genel müdür, ülke başkanı ve genel müdür yardımcısı oluşturuyor. Atanan CEO sayısı 7 kişiyi bulurken, tepe yöneticilerini en fazla değiştiren sektör ise bankacılık-finans ve ilaç oldu.

Bilişim yöneticileri ilk sırada
Değerlendirmeye giren 24 sektör arasında bilişim, bütün yönetici düzeylerinde geçen yılın son üç ayında olduğu gibi yine en fazla yönetici atayan sektör oldu.

Dünyada 2012 itibarıyla 32 milyar 450 milyon USD değerinde bir sektör olması beklenen bilişimde teknolojiinin gelişme hızı, Türkiye’nin bilişim teknolojisini transfer etmeye başlaması, nitelikli ve donanımlı elemanların öneminin giderek artması gibi faktörler sektördeki istihdam hareketliliğini artırıyor. Yenibiris.com verilerine göre sektörde, teknik özelliklerin yanısıra etkin iletişim becerisine sahip, analitik düşünebilen, zamanı yönetebilen, yoğun tempoda verimli iş çıkaran, İngilizcesi iyi yöneticiler aranıyor.

Pazarlama birimleri hareketlendi
Atama-transfer dünyasında yaşanan bir değişim de pazarlama yöneticilerinin istihdamında yaşanıyor. Geçen yılın ilk üç ayındaki atamaların yüzde 14'ünü yapan pazarlama, bu yılın ilk üç ayında payını yüzde 20'ye çıkarttı ve 24 yönetici değişikliğine gitti.

Araştırmanın önce çıkan diğer sonuçlarını tablolardan da incelenebilir:

En çok tepe yöneticisi değiştiren sektörler
Bankacılık-Finans %12
İlaç %12
Bilişim %10
Otomotiv %10
Sigorta %8

En çok yönetici ataması yapılan alan-bölüm
Tepe Yönetim %40
Pazarlama %20
Satış %17
Bilgi Teknolojileri %8
Mali İşler %7
İnsan Kaynakları %5

Hangi pozisyonda kaç yönetici değişti?
- 2  Yönetim Kurulu Üyesi
- 7  Ceo
- 5  Ülke Başkanı
- 2  Başkan Yardımcısı
- 22 Genel Müdür
- 2  Genel Koordinatör
- 4  Genel Müdür Yardımcısı
- 1  Direktör
- 4  Müdür
- 1  COO

Yeni atanan CEO’lar:
Kamil Başaran    Tofaş
Reinhold Jakobi    Nestle
Volker Hammes    BASF Türkiye
Tayfun Öktem    Ekol Lojistik
Hakan Koçoğlu    Bahçeşehir Koleji
Theodor Kokkalas    Ergo Türkiye
Yahya Üzdiyen    Doğan Holding

Yeni atanan  genel müdürlerden bazıları:
Hakan Binbaşıgil - Akbank
Haydar Yenigün - Ford Otosan
Rüstem Karakaya - Papağan Kuruyemiş
Barış Karakullukçu - Mudo
Hulki Kara - Garanti Factoring
Ali Toker - Actavis

 

En çok yönetici ataması yapılan sektörler
Bilişim %15
Bankacılık-Finans %10
Hızlı Tüketim %8
İlaç %7
Otomotiv %7

Bilişimde ücret artışlarının olumlu etkisi var
Inproda İnsan Kaynakları Danışmanlığı Yönetici Ortağı Cafer Telci, bilişimdeki yönetici değişimlerini sektördeki ücret artışlarına, teknolojinin gelişmesine ve transfer edilmeye başlanmasına bağlıyor: “Bilişim sektöründeki ücret artışları üst düzey atama ve transferleri olumlu yönde etkiliyor. Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler ve kullanıcı dostu yaklaşımlar, bilişim uygulama kullanıcılarındaki artış ve hayatın doğal bir parçası olması sektörün sürekliliği ve gelişimini desteklemeye devam etmektedir. Bu da diğer sektörlere göre çok daha donanımlı bilişim profesyonellerinin önemini artırıyor ve ücretlere olumlu yönde yansıyor. Son zamanlarda Türkiye’nin teknoloji transfer etmeye başlaması, sektörün ihracatını artırması hep umut verici gelişmeler. Ayrıca yazılım ve donanım şirketlerinin ürünlerinin yanında Türk yöneticilerin özellikle bölgede tercih ediliyor olması, yönetici transferlerini artırdı. Ücretler de bu paralelde artış gösteriyor.”

Pazarlamanın önemi arttı
Hugent Satış Direktörü Çağlan Ünal Üzümcü, pazarlama yöneticilerinin istihdamdaki hareketliliğini şöyle yorumluyor: “Pazarlama sektörü Türkiye’de özellikle son 2 yıldır ciddi şekilde ivme kazanmış durumda. Türkiye bu zamana kadar ekonomik koşullarla da birlikte agresif satışa yönelirken, artık biraz daha stabil hale gelen koşullarla birlikte mevcut satış hacmini korumaya ve kaynaklarını pazarlama gibi geliştirme faaliyetlerine ayırmaya başladı. Bu da firmaların pazarlama departmanlarının büyümesine katkı sağladı.”