ARGE 250


Uçan arabalar kalkışa hazır mı?

Samet Öztürk

Hollywood'un bilimkurgucuları sağolsun, gelecek gelmeden bizi bekleyen teknolojileri bir bir görüyoruz. Jetgillerden beri beklediğimiz, sahip olmak istediğimiz, kendimizi içinde hayal ettiğimiz yegane teknolojik ürün ise uçan arabalar...

Uçan araba fikrini en son depreştiren ise Total Recall/ Gerçeğe Çağrı filmi oldu. Gökyüzündeki otobanda son hız devam eden kovalamaca sahnesi öylesine gerçekti ki sahne bitip kahramanlarımız yeryüzündeki mutena bir semtte a classmanındaki arabaların üstüne çakıldıklarında çok köhne bir manzara ile karşılaşılmış hissi uyandırdı.

En kısa zamanda gökyüzü otobanlarında görmeyi hayal ettiğimiz ürün için şimdiye dek birçok öncü denemesi mevcut. Moluton Taylor tarafından yapılan Taylor Aerocar, Terrafugia ve SkyCar bunlardan başlıcaları. Fakat hepsinin ortak özelliği şu ki görünüm ve kanatları itibarı ile onlar aslında uçan bir arabadan çok otobanda da gidebilen bir uçak gibiler ve daha ziyade ABD'li yaratıcı girişimcilerin ürünleri.

Avrupa'ya geldiğimizde ise işin rengi değişiyor. Pal-V ve myCopter ise isimlerinden de anlaşılacağı üzere uçak değil helikopter tekonolojisine sahipler ve gerek görüntü gerekse performans olarak tüm o bilimkurgu filmlerinde gördüklerimize çok daha yakınlar.

Teknoloji bu haliyle de kullanım için uygun. Fakat maliyet ve alt yapının ürünlerin kullanıcı dostu olmasına adına düzenlenmesi için biraz daha beklemek gerekecek.