ARGE 250


Ucuz perakende 'baba'sını kaybetti

Avrupa'yı ucuz perakende zincirleriyle tanıştıran ve ünvanları arasında dünyanın en büyük AVM’lerinden ALDİ’nin kurucusu, Almanya’nın en zengin işadamı sıfatlarının da sayıldığı  Karl Albrecht öldü. Frankfurter Allgemine gazetesinin haberine göre, Karl Albrecht 94 yaşında Essen’deki villasında son nefesini verdi. Gazete, Karl Albrecht’in bugün sadece çok yakınlarının katılacağı bir cenaze töreniyle, kardeşi Theo Albrecht’in mezarının yanına defnedileceğini bildirdi.

Yaklaşık 25 milyar dolarlık servetiyle Almanya’nın en zengini ve dünyanın 12'nci milyader zengini Karl Albrecht, 2010 yılında ölen kardeşi Theo ile birlikte süper marketler zinciri olan ALDİ’yi kurmuştu. Karl Albrecht son yıllarda Essen’deki villasına kapanmıştı.

Karl Albrecht ve kardeşi Theo Albrecht'in perakendedeki başarısı Almanya'nın da en büyük iş başarılarından birini oluşturuyor. İkili 1913'te açılan zinciri devraldıktan sonra Avrupa'yı "ucuz marketler zinciri" konsepti ile tanıştırdı. "En ucuza en kaliteli" mal mottosuyla özellikle 1980'lerden sonra yayılan Aldi marketler zinciri 17 ülkede faaliyet gösteriyor. Aldi grubu bu sene 85 milyar dolar ciro elde etmişti. Karl'ın kardeşi Theo da 2010'da hayatını kaybetmişti.