ARGE250


Ülker’in satışları, 2012’nin ilk 6 ayında yüzde 55.7 arttı

Zehra Tike

Ülker, 2012 yılının 6 aylık konsolide mali tablosunu açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen mali tablolara göre şirket 2012’nin ilk yarısında konsolide cirosunu 1 milyar 141 milyon liraya ulaştırdı. 2011’in aynı döneminde 732.8 milyon lira ciro elde eden şirket, gelirlerini % 55.7 artırmış oldu. Ülker, geçen yıl Ağustos ayında bisküvi, çikolata ve kek operasyonlarını tek çatı altında toplama kararı aldığını açıklamış, yılsonu itibariyle de bu çalışmayı tamamlamıştı.

Esas faaliyetlerden elde edilen karında yüksek artış

Ülker’in bilançosundaki olumlu değişikliğin 3 ana nedeni şöyle sıralanabilir:

· 2010 yılında başlatılan ve 2011 sonu itibariyle tamamlanan bisküvi, çikolata ve kek birimlerinin tek çatı altında toplanması ve ana faaliyet konusu dışında kalan iştiraklerin elden çıkarılması, hem satış gelirlerine, hem de karına olumlu yansıdı.

· Ülker ürünlerinin dağıtım kanalları üzerinde gerçekleştirilen yeniden yapılanma da karlılığa pozitif katkı sağladı. Dağıtımda geleneksel kanalla modern kanalın ayrılması ve distribütör sayısının 235’ten 102’ye çekilmesi daha güçlü ve etkin bir dağıtım ağının ortaya çıkmasını sağladı.

· Ürün çeşitliliğinin yeniden gözden geçirilmesi, daha güçlü ürünlere odaklanmasının ardından bu ürünlere yönelik pazarlama faaliyetleri şirketin mali tablolarına olumlu katkı sağlayan bir diğer unsur oldu.

Bu çalışmaların ardından Ülker’in 2012’nin ilk 6 ayındaki faaliyet karı %385 gibi önemli bir artış göstererek 27.2 milyon liradan 104.7 milyon liraya yükseldi. Şirketin bu yılın ilk yarısındaki net dönem karı ise 115.2 milyon lira olarak gerçekleşti. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 1.9 milyon lira zarar etmiş, ancak iştiraki olduğu BİM hisselerinin satışı nedeniyle bilançosuna tek sefere mahsus olmak kaydıyla 607.7 milyon lira net dönem karı yazılmıştı. BİM hisse satışları dışarıda tutulduğunda, bu yılın ilk yarısındaki net dönem karında çok ciddi bir artış olduğu dikkat çekiyor.

Yeniden yapılanma şirketin gerçek potansiyelini ortaya çıkardı

Ülker CEO’su Mehmet Tütüncü, şirketin performansı ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2011’in ikinci yarısından bu yana yürüttüğümüz yeniden yapılanma çalışmaları, bu yılın ilk yarısında şirketin gerçek potansiyelinin ortaya çıkmasını sağladı. Türkiye’nin ve bölgesinin lider gıda şirketini yaratmak için attığımız adımlar, hem pazardaki pozisyonumuzu güçlendirdi, hem de hissedarlarımıza yüksek getiri sağladı. Böylece, dinamik ve büyüyen bir ekonomide atıştırmalık pazarının lideri konumuna yükseldik. Dahası, şirket yapımızı sadeleştirerek yatırımcılarımızın istediği daha şeffaf ve güçlü bir yönetim yapısı oluşturduk. 2012’nin ilk yarısında imtiyazlı hisseleri kaldırarak kurumsal yönetimimizi küçük hissedarlarımız için güçlendirdik. Mart 2012 itibariyle de bütün hissedarlar, imtiyazlı kar paylaşımlarının kaldırılması ile birlikte eşit haklara sahip oldu” dedi.