Turkishtime AR-GE 250


Unilever, genç girişimciler arıyor

Elif Akın

OMO, Algida, Lipton, Dove gibi markaların üreticisi Unilever, genç girişimcileri sürdürülebilirlikle ilgili sorunlara çözümler bulmaya çağırdığı ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülü’nü düzenliyor. Finalistler arasından seçilecek ve ‘Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün sahibi olacak genç girişimci ise Ocak 2015’te açıklanacak. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülü' 30 yaş ve altı gençlerin katılımına açık olarak gerçekleşiyor. Yarışma, çeşitli uygulama ve davranış değişiklikleri aracılığıyla, çevresel etkileri azaltan, sağlık ve esenliği artıran, yaşam koşullarını iyileştiren, sürdürülebilir ürünler ve hizmetlerle ilgili fikirleri bulmaya odaklanıyor.

Kazanana 200 bin euro finansman ve rehberlik desteği

Cambridge Üniversitesi Sürdürülebilir Liderlik Enstitüsü ortaklığında ve Ashoka işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülü’nde, finale kalan 7 gence toplamda 200 bin euro’yu aşan finansman desteği ve özel rehberlik hizmeti verilecek. Yarışmanın kazananı aynı zamanda Galler Prensi Charles’ın himayesinde verilen ‘Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü’nün sahibi olacak. Finale kalan yedi kişi, önce bir online geliştirme programına, sonrasında da Cambridge Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek iki günlük bir atölye çalışmasına katılacak. Burada finalistlerin fikirlerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla uzman desteği ve profesyonel rehberlik desteği verilecek.

“Pek çok sorunun çözümü gençlerin elinde”

Unilever Dünya Başkanı Paul Polman, organizasyona ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Gezegenimizin karşılaştığı pek çok güçlüğün çözümünün gençlerin elinde olduğuna inanıyorum. Gençler, önümüzdeki dönemde gelişmekte ve büyümekte olan ülkelerde nüfusun yüzde 50’sini temsil edecekler. Gelecekte ise nüfusun yüzde 100’ü onlardan oluşacak. Dolayısıyla sürdürülebilir yaşamı yaygınlaştırmak için onları da bu sürece katmamız ve fikirlerine yatırım yapmamız büyük önem taşıyor” dedi.