AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Unilever’den iş dünyasına çağrı

Elif Akın

Unilever Global Sürdürülebilirlik Stratejisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Miguel Veiga-Pestana, “Yalnızca gıda ve içecek sektörü değil, aynı zamanda turizm, sigorta ve nakliye gibi iklim değişikliğinden etkilenen tüm şirketler, bu konuyu ayakta kalmanın bir yolu olarak kabul eder, üzerine eğilir ve çözüm için sarf ettikleri çabayı artırırlarsa hep birlikte önemli bir etki yaratabiliriz” diyor.
Unilever’in 1990’lı yıllardan bu yana iklim değişikliğine karşı sektör tarafından verilen mücadelede hep ön saflarda yer aldığını vurgulayan Miguel Veiga-Pestana, “Tarımdan kaynaklanan karbon salımı sorununun ve orman tahribatının üzerine eğilmek için, Unilever Sürdürülebilir Tarım Programı’nı başlatan ilk şirketiz. Kasım 2010’da da tedarik konusunda ilerleme sağlamak amacıyla zaman bazlı hedeflerin yer aldığı, her yıl raporlanan kapsamlı bir planı faaliyete geçirdik. Planın 3. yılında, sürdürülebilir tedarik ve enerji kullanımından kaynaklanan CO2 salımını 2008’e göre yüzde 32 oranında azaltarak, kendi belirlediğimiz hedefin önünde bir performans ortaya koyduk” diye belirtiyor. Unilever aynı zamanda tüm değer zinciri boyunca çevresel ayak izini azaltmanın yollarını arıyor, gıda sektöründe ve özel sektörün tamamında bir katalizör rolü oynamaya çalışıyor.

 

Güç birliği çağrısı
Unilever CEO’su Paul Polman’ın Mayıs ayı başında düzenlenen Abu Dabi Kalkınma toplantısında bir konuşma yaparak, iklim değişikliğine karşı mücadele kapsamında alınan aksiyonları artırmak amacıyla güç birliği çağrısında bulunduğunu hatırlatan Veiga-Pestana, “Paul Polman, politikacıları uluslararası iklim değişikliği müzakerelerinde ‘açık, kendinden emin ve cesur’ bir şekilde liderlik etmeye teşvik etti” dedi.
Unilever Global, Sürdürülebilirlik Stratejisi Başkan Yardımcısı Miguel Veiga-Pestana, Unilever’in sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarını şöyle sıraladı:
·  2020 yılına kadar tarımsal hammaddelerimizin %100’ünü sürdürülebilir şekilde tedarik edeceğiz.
·         Ticari soğutma işlemlerinde açığa çıkan yüksek düzeyde zararlı HFC (hidroflorokarbon) gazlarını bertaraf etmek için Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve Greenpeace ile birlikte çalışıyoruz.
·         Avrupa ve Kuzey Amerika’daki tesislerimiz için kullandığımız elektrik enerjisi %100 yenilenebilir.
·         Yılda 3 trilyon dolarlık ciro yapan bir sektör grubundan oluşan Global Tüketim Malları Forumu’nun (CGF) Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyoruz ve şu anda orman tahribatı ile ilgili spesifik programlarımız sürüyor.
·         400 CGF şirketi ve ABD, İngiltere Birleşik Krallığı, Norveç, Hollanda, Endonezya ve Liberya hükümetleriyle çok sayıda uluslararası STK’nın katıldığı bir özel sektör–kamu ortaklığı olan Tropikal Ormanlar Birliği’nin (TFA) oluşumuyla sonuçlanan süreci de Unilever başlatmıştır.  TFA’nın temel hedefi, orman tahribatını tüketim malları şirketlerinin tedarik zincirlerinden çıkarmaktır.