ARGE 250


UÖB'den Merkez Bankalarına İkaz

Kurtuluş Ozan Keser

Amerikan Federal Reservi'nin bono alımlarında hız keseceğine dair sinyalinden sonra yaşanan pazar türbülansını takip eden haftada, UÖB (Uluslararası Ödemeler Bankası) yaptığı açıklamada Merkez bankalarının çıkış yollarına yönelmeleri gerektiğini ve global ekonomik iyileşme için teşvik girişimlerine son vermeleri gerektiğini açıkladı.

Financial Times haberine göre Amerikan hazine pazarları, geçtiğimiz Cuma son iki yılın en yüksek getirilerini görürken, bu hafta 99 milyon dolarlık borcu satma hazırlıkları ile uğraşıyor. Geçtiğimiz haftanın global tasviyesinden sonra, Amerikan pazarları, ikinci çeğreği bitirirken yavaşlayan ticaretten de olumsuz etkilenecek.

Dünya'nın lider mali otoritelerinin üyesi olduğu UÖB, ucuz ve oldukça fazla merkez bankası parası ile kayda değer bile olmayacak bir  zaman kazanıldığını belirterek, daha fazla bono alımının global ekonominin sağlığını geri kazanma sürecini yavaşlatacağı konusunda uyardı. Piyasalarda oldukça etkili olan yıllık raporunda UÖB üyelerine seslenerek enflasyona odaklı stratejilere geri dönülmesi gerektiğini bildirdi ve bankaları hükümetlere  gelişmeye yönelik adımların atılmasında öncülük etmeleri konusunda baskı yapmaya çağardı.

UÖB, yaptığı açıklamalarında; ''Merkez Bankaları şu anda 'gereken her neyse' yapabilir mi?'' sorusunu sordu.''Bu gittikçe geçerliliğini kaybeden bir yol gibi görünüyor. Merkez bankaları evlerin ve finans kurumlarının bilançolarını tamir edemez.'' diyerek kamusal fınansta yapılması gereken iyileştirmelere dikkat çekti.