ARGE 250


Uzaktan Hastalık Takibi dönemi başladı

Turkishtime Dergi

Avea ile Acıbadem Mobil Sağlık güçlerini; sağlık alanında geleceğe yön verecek bir işbirliği için birleştirdi. Mobil sağlık alanındaki bu önemli işbirliğinin detayları düzenlenen basın toplantısı ile paylaşıldı.

Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman ve Acıbadem Mobil Sağlık Genel Müdürü Dr. Özgür Turgay ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda işbirliğine ilişkin bilgilerin yanı sıra mobil sağlık uygulamalarının dünyada ve Türkiye’deki geleceği de değerlendirildi.

Avea’nın Ar-Ge çalışmaları ve Acıbadem Mobil Sağlık’ın donanımı sonucunda ortaya çıkan “Uzaktan Kronik Hastalık Takibi” Projesi ile; kardiyoloji, kronik ve (yüksek tansiyon, kronik kalp rahatsızlıkları, aritmi, koroner damar rahatsızlıkları) diyabet hastalarının yanı sıra evde bakım gerektiren, taburcu edilen veya acil tıbbi yardım sonrası izlenmesi ve koruyucu kontroller yapılması gereken hastalar zamandan ve mekandan bağımsız 7 gün 24 saat takip edilebilecek.

Uygun tedavi ve bakım hizmetlerinin mobil izleme ile hızlı ve denetimler dahilinde verilmesini hedefleyen uygulama sayesinde, ilk yıl içerisinde 10 binden fazla hastaya ulaşılacak. Endişesiz ve daha iyi bir yaşam kalitesi sunan proje kapsamında, 5 yıl içinde aile hekimleri ve evde bakım hizmeti veren kuruluşlar ve hastanelerle birlikte bu sayının 100 binin üzerine çıkarılması amaçlanıyor.
Kronik hastalıkların OECD ve BRIC ülkelerine maliyeti 200 milyar dolar

Sağlık sektöründeki mobil uygulamaların pazara ve ekonomiye olumlu etkilerine dikkat çeken Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman; “Hepimiz yaşlanıyoruz ve aynı zamanda daha uzun yaşıyoruz. Yaşlı nüfus aynı zamanda sağlık harcamalarının da olağanüstü bir şekilde artmasına neden oluyor. 2030 yılına kadar sağlık harcamalarının, gelişmiş ülkelerin GSYİH’nin (Gayrisafi yurtiçi hasıla) yüzde 15’ini absorbe etmesi bekleniyor. GSMA ve McKinsey, OECD ve BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkeleri, mobil sağlık uygulamalarını aktif olarak kullanarak kronik hastalıkların yönetiminde ortalama 175-200 milyar dolar bir maliyet tasarrufu öngörüyor. Bu da Mobil Sağlık alanının önümüzdeki dönemde çok dana önem kazanacağı anlamına geliyor” dedi.

Sistem nasıl çalışıyor?

Avea-Acıbadem Mobil Sağlık Uzaktan Kronik Hasta Takibi Projesi kapsamında geliştirilen “M2M Gateway” cihazı, kronik hastalığı olan en fazla dört farklı kişinin aynı tıbbi cihazla yaptıkları ölçümlerin bluetooth veya USB bağlantısı ile M2M Gateway’e otomatik olarak aktarılması ve sonrasında Avea 3G altyapısı ile Acıbadem Mobil Sağlık Hekimlerine, kişinin kendi dosyasına işlenmek suretiyle iletilmesini sağlıyor. Sistem Avea’nın kapsama alanındaki tüm ülkelerde hizmete sunuluyor.