ARGE 250


Vakko Moda Merkezi'ni yakından tanıyalım

Barış Soydan

 

Nakkaştepe’de bulunan Vakko Moda Merkezi, modern mimari alanında dünyaca ünlü mimarlık firması ABD’li REX’in tasarladığı bir proje. Bina, kare olmalarına rağmen gece ışıklandırması altında dairesel bir görüntü veren kat yapılarına sahip.

Ocak 2010'da açılan Vakko Moda Merkezi, 12 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine kurulu. Yangına, depreme ve suya dayanıklı özel bir camla kaplı merkezde; 172 panelden oluşan direnci artırılmış ultra ince cam 855 metrekarelik bir alana uygulanmış. Bina, gece bakıldığı zaman orta alanın etrafını çevreleyen ve kare olmasına rağmen dairesel bir görüntü veren kat yapılarına sahip. 1300 metrekarelik şeffaf ofis alanına sahip olan binada, toplam 200 kişinin çalışabileceği 56 oda bulunuyor. Vakko Moda Merkezi’nde tüm yönetim birimleri ve yaratıcı kadro ofislerinin yanı sıra showroom'lar, Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi, oditoryum, galeri, ve müzeden oluşan Sanat Merkezi ile yine bir Vakko kuruluşu olan Power Media Center bulunuyor. Aynı zamanda içinde yer alan sanat müzesinde yaklaşık 700 eser sergilenebiliyor.

Zorlu bir süreçten geçerek Merter’den Nakkaştepe’ye zarar görmeden taşınan ve titizlikle yeni yerlerine yerleştirilen Bedri Rahmi Eyüboğlu, İlhan Koman, Jale Yılmabaşar, Nevzat Yüzbaşıoğlu gibi önemli sanatçılara ait rölyef, heykel ve seramik çalışmaları ise geleceğin mimari yapısının geçmişle bağını en güzel şekilde yansıtıyor.

Vakko Moda Merkezi en son New York merkezli American Institute of Architects (AIANY) tarafından verilen Design Awards’da "Onur Ödülü"ne layık görüldü. 2011 yılında Wallpaper dergisinin düzenlediği Design Awards'da “Dünyanın En İyi Çalışma Alanı” hemen ardından Arch Daily tarafından düzenlenen Yılın Binası yarışmasında ofis kategorisinde 30 bin mimarın oylarıyla yine “Dünyanın En İyi Çalışma Alanı” kategorisinde birincilik, 2013 yılında Architizer A+ Awards’da ise “Dünyanın En İyi Ofis Binası” ödüllerinin de sahibi olmuştu.