ARGE 250


Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili Turan Erdoğan: Televizyon ihracatını ilk 4 ayda yüzde 75 artırdık

Murat Yanık

2011 yılında toplam 2 milyar Euro ihracat yaparak bir önceki seneye göre yüzde 18 oranında büyüme kat ettiklerini belirten Turan Erdoğan, televizyon satışlarında 2012’nin ilk dört ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 75 oranında artış kaydettiklerini ifade etti.  Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Akıllı tahta ürünümüzü Ocak ayından bu yana katıldığımız tüm fuarlarda sergiliyoruz. Vestel akıllı tahtayı hem mevcut müşterilerimize hem de fuarlarda tanıştığımız firmalara satmaya başladık. Hollanda, Almanya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Arjantin, Mısır, Güney Afrika, Slovenya, Fas, Tunus, Cezayir ve Makedonya bu alanda iş birliği yaptığımız ülkeler arasında yer alıyor. Kısa süre içerisinde Japonya’dan da sipariş almayı bekliyoruz. Hedefimiz yılsonuna kadar 25 milyon dolarlık ihracat cirosuna ulaşmak.”

Avrupa LCD TV pazarında yüzde 18 paya sahip olduklarını belirten Turan Erdoğan,  Vestel’in geliştirdiği akıllı TV ve set üstü kutuları sayesinde Swisscom, Mediaset, Kabel Deutschland, UPC, Viasat ve Yousee’nin de aralarında olduğu birçok operatör ve servis sağlayıcısı ile yeni projeler görüştüklerini belirtti. Erdoğan sözlerini şöyle noktaladı:

“Özellikle yeni ve gelişmiş internet altyapısı olan IPTV pazarının hızla geliştiği Doğu Avrupa, Balkanlar, İskandinavya’da satışlarımızda artış yaşadık. Over the Top TV (OTT TV) teknolojisi olarak adlandırılan geniş bant üzerinden WEB TV hizmetinin yaygınlaşması ile birlikte hedefimiz 2012 yılında Android tabanlı ürün satışlarımızı arttırmak.”