ARGE 250


Vizesiz Avrupa için Türkiye’den ek bilgi talebi

Turkishtime Dergi

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki vize serbestisi diyaloğu toplantısı, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Mehmet Samsar ile AB Komisyonu’nun göç konularından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Simon Mordue eşbaşkanlığında Ankara’da düzenlendi. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, teknik düzeydeki toplantıya bakanlık yetkilileri, vize serbestisi süreci kapsamında çalışmalarda bulunan AB Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığından yetkililer katıldı.

Toplantıda, AB ile vize serbestisi diyaloğu kapsamında henüz karşılanmayan kriterlere ilişkin, şubat ayında AB Komisyonu’na tevdi edilen çalışma planı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. AB Komisyonu, vize serbestisi diyaloğunun yeniden canlandırılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etmesinin yanı sıra çalışma planını kalan kriterlerin karşılanmasına yönelik olumlu bir adım olarak gördüklerini, 2016’dan bu yana geçen sürede yaşanan gelişmelerin yarattığı zorlukları bildiklerini vurguladı. Komisyon heyeti, çalışma planının teknik ayrıntıları hakkında ilave bilgi talep etti.

Toplantıda, Türk tarafı öneriler hakkında AB Komisyonu heyetine ayrıntılı bilgi sundu ve ayrıca bazı teknik düzenlemelerde atılabilecek adımlar hakkında görüşler paylaşıldı. Komisyonla teknik çalışmaların gelecek dönem sürdürülmesi konusunda mutabakata varıldı.