ARGE250


Vodafone Türkiye ve Microsoft’tan bulut işbirliği

Turkishtime Dergi

Vodafone, başta KOBİ'ler olmak üzere tüm kurumsal müşterileri için önemli bir adım attı. Vodafone İş Ortağım, şirketlerin daha akıllı teknolojilerden faydalanarak iş yapmalarına imkân sağlayan bulut çözümlerini İş Ortağım Kırmızı Bulut çatısı altında Office 365 ürünüyle KOBİ’lere her an her yerden çalışma esnekliği getiriyor. Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut, Office 365’in de portföyüne eklenmesiyle aralarında e-posta, takvim, office web uygulamaları, anlık mesajlaşma ve online toplantıların da bulunduğu yeni Microsoft verimlilik araçlarını tek platform üzerinden erişilebilir kılıyor. Microsoft Office, Microsoft SharePoint Online, Microsoft Exchange Online ve Microsoft Lync Online ürünlerini bir araya getiren Office 365; masaüstü bilgisayar, tablet ve mobil telefonlardan kolaylıkla birlikte çalışmayı mümkün kılan yeni yöntemler sunuyor.

İki şirketin global işbirliğini Vodafone ve Office 365 birlikteliğini Türkiye’ye taşıyan anlaşmanın detayları Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen evsahipliğinde düzenlenen basın toplantısında aktarıldı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, “Önümüzdeki dönem için yapılan araştırmalar gösteriyor ki 2016’da küresel mobil veri trafiğinde 18 kat artış olacak. Bu artış da, işletmeler için ciddi boyutta veri depolama ve işletme ihtiyacını beraberinde getirecek. İşletmelerin bu ihtiyacını en optimal şekilde karşılayacak çözüm ise Bulut Bilişim hizmetleridir. Bu ihtiyaçlardan yola çıkarak işletmelere verimlilik artışı ve maliyet tasarrufu sağlayacak şekilde, en ileri teknolojileri Vodafone İş Ortağım markamız altındasunmak üzere büyük bir adım attık. Bu alandaki global tecrübemiz ile Ar-Ge şirketimiz Oksijen’in yerel inovasyon çalışmalarını birleştirdiğimiz; konusunda uzman iş ortaklarımız ile pekiştirdiğimiz, ‘Vodafone İşOrtağım Kırmızı Bulut”u Türkiye ekonomisinin belkemiği KOBİ’lerimizin hizmetine sunduk. Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut ile KOBİ’lerimiz Türkiye'de ve dünyadaki yeni nesil teknolojilere yüksek IT sistem veya altyapı yatırımı yapmadan erişiyor ve bu sayede yüzde 95’lere varan tasarruf olanağı elde ediyor.”

Bulut bilişim ile BT’yi sadeleştirdiklerini söyleyen Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen şöyle konuştu: “Bizim önceliğimiz, KOBİ’lerin kendi işlerini büyütmeye, daha fazla inovasyona ve rekabete odaklanabilecekleri bir teknoloji ortamı yaratmak. Microsoft, dünyanın önde gelen pekçok şirketinin ardındaki bilişim ve teknoloji gücü. Bu gücümüzü KOBİ’ler için kolay erişilir, kolay kullanılır hale getirmekte kararlıyız. KOBİ’ler kısıtlı kaynaklarını iş değeri ve büyüme potansiyelini yakalamak adına akıllıca kullanmak zorundalar. Bulut teknolojileri, işletmelere büyük ölçekli şirketlerin kullandığı teknolojileri, daha makul, daha esnek ve ölçeklenebilir biçimde kullanma fırsatı sunarak, yatırımın geri dönüşünü hızlandırıyor.KOBİ’lerin büyük şirketler gibi bilişim yatırımlarını sık sık yenileme güçleri yok, o nedenle bulut bilişim ile her an en yeni teknolojiyi kullanabilir olmalarını sağlıyoruz.”