AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Walmart neden küçük olanın iyi olduğuna kanaat etti?

2013 mali yılının sonunda (Ocak 2014), Walmart'ın Amerika'da 16 bin metrekareden büyük 3 bin 285 mega mağazası vardı. Mega mağazalardan küçük 508 indirim mağazasında ise küçük yiyecekler satıyorlardı. Walmart'ın yıllık raporuna göre, Walmart Komşu Market koseptinin 407 tane daha küçük birimi vardı.1998'den beri ortalama yaklaşık 4000 metrekare büyüklüğünde mağazaları vardı Walmart'ın. Önceki Walmart yönetim takımı bu komsepti seviyor, Walmart müşterilerinin daha büyük mega mağazalarda ve indirim mağazalarında alışveriş etmekten hoşlandıklarına inanıyordu ve her yıl birkaç yeni birim daha ekleniyordu.

Ama şimdi bir şeyler değişti. Hızlı alışverişe uygunluk öne çıktı. Bugün Walmart'ın gerçekten odaklandığı konu daha küçük mağazalar. 200 yeni Komşu Market açıldı bu yıl. Bu büyüme planlarındaki muazzam artış ve yeni Walmart yönetim takımı bu rakamın binlere ulaşacağını belirtiyor. Ne oldu? Neden şimdi?

Walmart'ın yeni Ceo'su Doug McMillon, yurtiçi büyüme göstermek istiyor. Müşterilerin mekan tercihlerinde hızlı alışverişe elverişli yerler istediğinin üstünde duruyor. Bir ekleme olarak ben de Nordstrom's Rock'ın hızlı büyümesiyle birlikte muhtemelen küçük mağazaların her yerde bulunduğunu, Amerika'ya ve dünyaya yayıldığını, müşterilerin küçük mağazalarda alışveriş yapmaktan hoşlandığını ve bu yoğunlaştırılmış yerlerde aradıklarını bulmanın daha kolay olduğunu fark ettiklerini düşünüyorum. Ben yeni kenarkentlerde olduğu gibi New York, Chicago, Los Angeles ya da Dallas vb şehir merkezlerinde de bunun uygulanabileceğini düşünüyorum. Bu mağazalar müşterilerin yaşadıkları ve alışveriş yapmak istedikleri yerlere yakın olacak, yiyecek, eczane, akaryakıt ve bazı genel ticari ürünleri bulmak mümkün olacak.

Kaynak: Forbes