ARGE 250


Wavin Pilsa’dan sektöre eğitim desteği

Elif Akın

 

Wavin Group'u bünyesinde bulunduran Mexichem Yönetim Kurulu Başkanı Juan Pablo del Valle Perochena açılışta yaptığı konuşmada yıllık 200 milyon TL ciro ile başarılı bir grafik yakaladıkları Türkiye’de 2014 yılında 20 milyon Euro yatırım yapmayı planladıklarını söyledi. Türkiye plastik boru sektörünün lider firmaları arasında yer alan Wavin Pilsa’nın sektörde bir ilki gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi Wavin Academy, Adana'da çıldı. Wavin Pilsa Adana Fabrikası’nda kurulan Wavin Academy eğitim tesisinin açılışına Wavin Group'u bünyesinde bulunduran Mexichem Yönetim Kurulu Başkanı Juan Pablo del Valle Perochena, Wavin CFO'su Andrés Capdepon, Wavin Pilsa Genel Müdürü Orhun Çapanoğlu, Wavin Pilsa Satış ve Pazarlama Direktörü Mustafa Alp Koca ve Wavin Pilsa Satış Destek Müdürü Fatih Asal ev sahipliği yaptı. Bugüne kadar pazara sunduğu teknolojik ürünlerle boru üreticisi olmanın yanı sıra çözüm üreticisi kimliğini ön plana çıkartan Wavin için en önemli başlıklardan biri inovasyon. Yıllık cirosunun yüzde 5'ini Ar-Ge yatırımlarına ayıran şirket, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye pazarını da benzersiz ürün ve çözümlerle tanıştırıyor.Hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle de farklılaşan Wavin, Wavin Academy ile sektörde bir ilke daha imza attı. Wavin, teknoloji ve yenilikleri en hızlı şekilde müşterilerine tanıtmak ve kullanıcılara gerekli eğitimleri verecek olan Wavin Academy ile plastik boru sistemlerini doğru şekilde hayata geçirmeyi önemli bir sorumluluk olarak görüyor. Toplam 2 bin metrekare  alan üzerine kurulu Wavin Academy tesislerinin  700 metrekarelik  kapalı alanında  60 kişilik konferans salonu, 2 adet toplantı salonu, 30 kişilik uygulama laboratuvarı, çeşitli etkinliklere uygun büyük bir fuaye ve yönetim ofisi bulunuyor. Wavin Pilsa, Wavin Academy ile her yıl 10 bin tesisatçı, teknisyen, uygulamacı, mühendis, öğrenci, bayi ve diğer çözüm ortaklarına hizmet vermeyi hedefliyor.

 

"Türkiye’nin bir numaralı eğitim merkezi olmayı hedefliyoruz"

Wavin'in dünya genelinde pek çok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiğini söyleyen Wavin Pilsa Genel Müdürü Orhun Çapanoğlu, Wavin Academy'nin de bu sosyal sorumluluk anlayışıyla hayata geçirildiğini söyledi. Çapanoğlu şöyle devam etti: “Bugün, sektöre her kademede hizmet veren çalışanlar ve gelecekte hizmet vermesi muhtemel insan kaynağı için eğitim büyük önem taşıyor. Sektöre yönelik gerçekleştirilen sürdürülebilir eğitim çalışmalarının ülkenin kalkınmasına, sektörün ve paydaşların başarısına büyük katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Wavin Academy ile sektörümüzdeki kalifiye eleman ihtiyacı, doğru uygulama ve çözümler ile genel kalite standartlarının yükselmesi gibi konuların çözümüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Amacımız; her yıl 10 bin kişiye hizmet vererek plastik boru sistemleri ve çözümleri konusunda Türkiye’nin bir numaralı eğitim merkezi olmak.”

 2014 yılında 20 milyon euro yatırım

Mexichem olarak son 10 yılda dünya genelinde 3,4 milyar dolar yatırım gerçekleştirdiklerine işaret eden Mexichem Yönetim Kurulu Başkanı Juan Pablo del Valle Perochena, Türkiye'nin kendilerini için en önemli pazarlardan biri olduğunu söyledi. Juan Pablo del Valle Perochena şöyle devam etti: “Türkiye, yükselişi göz önüne alındığında oldukça büyük bir büyüme potansiyeline sahip. Dünyanın en büyük boru üreticisi olarak, Wavin Pilsa ile Türkiye’de yıllık 200 milyon TL ciro ile güçlü bir konumda bulunuyoruz. Önümüzdeki dönemde hem organik hem de pazarda yeni satın almalarla büyümeyi hedefliyor; Türkiye’de 2014 yılında 20 milyon TL yatırım yapmayı ve yatırımlarımızı her yıl düzenli olarak artırmayı planlıyoruz.” Muhtemel bir satın alma için halihazırda iki şirketle görüşme halinde olduklarını anlatan Juan Pablo del Valle Perochena, yıl sonuna kadar görüşmelerin sonuçlanacağı bilgisini verdi.