AR-GE 250


Yabancı yatırımcı için ABD'nin cazibesi artıyor

The Wall Street Journal muhabirlerinden James R. Haperty'nin haberine göre, üst düzey yöneticilerle yapılan ankette birinci sırayı ABD aldı. Çin'in ikinci sırada yer aldığı ankette sıralama Kanada, İngiltere ve Brezilya şeklinde devam etti. Bir önceki yıl yapılan ankette 11. sırada yer alan Rusya bu yıl ise ilk 25 arasına giremedi. Hindistan beşinci sıradan yedinci sıraya, Meksika da dokuzuncu sıradan on ikinci sıraya geriledi.
Anketi "Güvenli bölgelere geçiş sürüyor," şeklinde yorumlayan Kearney partnerlerinden Paul Laudicina bu trendin ABD ile beraber İngiltere, Almanya, İsviçre ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu Avrupa ülkelerine ankette üst sıralara tırmanmaları için yardımcı olduğunu söyledi.
300 şirketin dünyanın dört bir yanında görev yapan üst düzey yöneticileri ile yapılan anket Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştirildi. Kearney şirketinden yapılan açıklamada ankete katılan tüm şirketlerin kazançlarının 1 milyar dolardan fazla olduğu belirtildi.
Anket katılımcılarına gelecek üç yıl içinde hangi ülkelere yatırım yapmayı planladıkları soruldu. Kearney verilen cevapları ülkelere 0 ile 3 arasında bir puan vererek sıralamakta kullanıyor.
Son ankette ABD'nin puanı 2.16 iken Çin'in 1.95, Kanada'nın ise 1.93 idi.
Kearney bu anketi 1998'den bu yana yapıyor. Anketin yapıldığı ilk dört yıl ilk sırada ABD yer almıştı. 2002-2012 arasında Çin birinci sırada yer almış, ABD 2013'te yeniden ilk sıraya yükseldi.
Anket, yapılan harcamaları değil geleceğe ilişkin yatırım beklentilerini dikkate alınarak gerçekleştirildi. OECD'nin son tahminlerinde 2013 yılında bir numaralı yatırım destinasyonu Çin idi. Çin'e gerçekleştiği tahmin edilen sermaye akışı bir önceki yıla kıyasla yüzde 2'lik artışla 258.2 milyar dolara yükseldi. İkinci sırada yer alan ABD'nin çektiği sermaye ise yüzde 16'lık artışla 193.4 milyar dolara çıktı. Rusya ise 54.5 milyar dolar çekmişti.
Laudicina verdiği röportajda, Rusya'nın cazibesinin kısmen hükümet politikalarının tahmin edilememesi ve ekonomiye yapılan müdahaleler nedeniyle azaldığını söyledi. Laudicina, "Anketimiz, Kırım'ın ilhak edilmesinden önce tamamlandı. Ukrayna sorununun yatırımcıların endişelerini daha da artırdığını düşünüyorum," diye konuştu.
Laudicina ABD'nin cazibesinin artması konusunda ise nüfus artışına ve petrol ve doğal gaz üretiminin yükselmesine dikkat çekti.